Powiatowy Dzień Strażaka

Data: 27.05.2019 r., godz. 13.00    260
Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii 4 maja 304 roku. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa – Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.
      Choć Dzień Strażaka przypada na 4 dzień maja - gdy imieniny obchodzi patron, św. Florian, to powiatowe uroczystości w Otwocku odbyły się w piątek (24.05)
Powiatowy Dzień Strażaka stał się okazją do odznaczeń, podziękowań i nominacji na wyższe stopnie służbowe.
W trakcie uroczystych uroczystości strażacy otrzymali odznaczenia, listy pochwalne oraz nagrody za służbę w ochronie przeciwpożarowej. Uhonorowani zostali laureaci konkursu plastycznego dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „ Ja będę strażakiem” a nowy wóz strażacki SCD 32 został sowicie poświęcony.
      Gośćmi honorowymi Powiatowego Dnia Strażaka był kapitan w stanie spoczynku Tadeusz Sułowski ps. „Tadzik” oraz Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Bogdan Łasica.
„Dzień św. Floriana jest okazją do wyrażenia swojej wdzięczności strażakom za ich codzienny trud i pracę na rzecz zapewnienia mieszkańcom powiatu otwockiego poczucia bezpieczeństwa. To powód do dumy i refleksji” – powiedział Starosta.
Starosta Otwocki Cezary Łukaszewski wręczył nagrody i pogratulował wyróżniającym się funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku – st.kpt. Mariuszowi Owczarek, mł.ogn. Piotrowi Ornat oraz Komendantowi st. bryg. Mariuszowi Zabrockiemu.
      Wskazani strażacy wielokrotnie wykazywali się niezwykłym zaangażowaniem i profesjonalizmem podczas szeregu działań ratowniczo-gaśniczych.