Zdalne nauczanie w placówkach powiatowych

Data: 16.04.2020 r., godz. 14.10    2210
Powiat Otwocki, za pośrednictwem Oświaty Powiatowej, wystąpił do różnych firm i instytucji o wsparcie w pozyskaniu sprzętu komputerowego do zdalnego nauczania dzieci z powiatowych placówek oświatowych.
Czasowe zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych i przejście na system nauczania zdalnego spowodowało, że część uczniów miała trudności z dostępem do nauczania z powodu braku sprzętu komputerowego z internetem.

Powiat Otwocki zgłosił „zapotrzebowanie” do Grupy Polsat, która ogłosiła akcję przekazywania laptopów i tabletów dla wychowanków Domów dla Dzieci i dzieci z rodzin zastępczych. Dodatkowo zgłoszono również ucznia szkoły ponadpodstawowej, który również nie posiadał komputera do nauki. Fundacja Polsat przekazała 34 tablety dla wychowanków Domów dla Dzieci i 56 dla wychowanków rodzin zastępczych. Wszystkie dzieci w wieku szkolnym w Domach dla Dzieci i w pieczy zastępczej otrzymały tablety z internetem. Uczeń szkoły ponadpodstawowej również został uwzględniony.

2 kwietnia 2020 r. Powiat złożył także wniosek o dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego – tabletów, laptopów w ramach projektu „Zdalna szkoła”. Wniosek objął zapotrzebowanie złożone przez 4 jednostki – szkoły ponadpodstawowe, dla których organem prowadzącym jest Powiat Otwocki. W ramach wniosku wsparciem zostanie objętych 13 nauczycieli i 57 uczniów z ww. szkół. Wielkość przyznanych Powiatowi Otwockiemu środków tj. 100.000,00 złotych nie pozwoliła objąć wsparciem placówek kształcenia specjalnego.

Dodatkowo Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. Majowej, jako placówka, która w przeszłości wielokrotnie była otaczana opieką i wsparciem przez Fundację Polsat, otrzymała deklarację o przekazaniu przez Fundację 15 tabletów z dostępem do internetu. Dwóch darczyńców anonimowych ofiarowało jeszcze 2 laptopy dla wychowanków Ośrodka.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dyrektorzy mogą również użyczać sprzęt komputerowy będący w posiadaniu szkoły uczniom i nauczycielom, celem realizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Hanna Majewska-Smółka
Dyrektor Oświaty Powiatowej