Młodzi aktorzy pokazali swój kunszt w Otwocku!

Data: 27.03.2023 r., godz. 00.00    953
Za nami pierwsza edycja konkursu teatralnego im. Ignacego Gogolewskiego. W niedzielę, 26 marca, na scenie PMDK-u swój warsztat teatralny zaprezentowało aż pięć szkół. To było niezwykłe, duchowe doświadczenie. Celem projektu było pokazanie, jak wielki potencjał mają nasi uczniowie, jak też promowanie ich talentów.

Do rywalizacji w I Powiatowym Konkursie Teatralnym stanęło aż 5 teatrów szkolnych z Józefowa, Karczewa, Siedzowa i Sobień-Jezior. Jury konkursu miało ogromne wyzwanie. Młodzi aktorzy popisywali się swoim warsztatem, interpretowali trudne dzieła literatury polskiej, eksperymentowali z przełamywaniem utartych schematów. Finalnie jury w składzie: Jarosław Kopaczewski (przewodniczący jury, aktor i reżyser), Ewa Kwiecień (wdowa po patronie konkursu Ignacym Gogolewskim), Agnieszka Gogolewska (córka Ignacego Gogolewskiego), Danuta Duszyńska i Edward Garwoliński (reprezentujący lokalne środowisko teatralne) główną nagrodę w kategorii szkół ponadpodstawowych przyznało dla Teatru Yorick z Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Tomasza z Akwinu w Józefowie, który zaprezentował "Uciechy Staropolskie". Taka sama statuetka i nagroda w wysokości 3 500,00 zł powędrowała do grupy teatralnej "Bez Kurtyny" z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich z Siedzowa, która wystawiła „Bajki na telefon”. Wyróżnienia i nagrody w wysokości 1 000,00 zł przyznano:

- Teatrowi SP-inki z Jedynki ze SP nr 1 im. Olofa Palmego z Józefowa

- Grupie Arlekin ze SP nr 2 im. Bohaterów Westerplatte z Karczewa

- Kołu Teatralnemu z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  z Sobień – Jezior.

Ale to nie wszystko! Członkinie jury Ewa Kwiecień i Agnieszka Gogolewska ufundowały nagrody dla najlepszego aktora i aktorki. Te statuetki otrzymali: Franciszek Dyderski (z Teatru Yorick) oraz Nikola Krechunyak (z Koła Teatralnego z Sobień – Jezior). Powiatowy konkurs teatralny nosi imię Ignacego Gogolewskiego – aktora filmowego i teatralnego, reżysera i scenarzysty, który był związany z naszym regionem. To tu – w Otwocku – uzyskał maturę, by później swoje kroki skierować do Państwowej Warszawskiej Szkoły Teatralnej. Obserwując wczorajsze dokonania teatralne młodych ludzi z naszego regionu jesteśmy przekonani, że będzie miał godnych następców! A wielu z tych, którzy wczoraj brylowali na deskach PMDK-u – znajdzie się na teatralnych scenach w całej Polsce.