Konkurs "Fizyczne ścieżki" rozstrzygnięty!

Data: 22.04.2023 r., godz. 00.00    976
Za nami XVIII edycja konkursu "Fizyczne ścieżki". Tegoroczny, dwudniowy finał konkursu był pełen elektryzujących pokazów. Laureaci zaprezentowali swoje dokonania w kategoriach: Pokaz Zjawiska Fizycznego, Praca Naukowa i Esej.

Tegoroczny finał odbył się w dniach 20–21 kwietnia. Po 3 latach przerwy spowodowanej pandemią, Konkurs powrócił do formuły stacjonarnej, dzięki czemu laureaci mogli zaprezentować swoje prace podczas seminarium w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. Po obejrzeniu efektownych pokazów zjawisk fizycznych, od wywarzania sztucznych błyskawic, do… fizyki gotowania pierogów, wysłuchaniu prezentacji prac naukowych oraz odczytu esejów, jurorzy udali się na obrady, w wyniku których wyłonili laureatów XVIII edycji konkursu Fizyczne Ścieżki. Wydarzenie razem z Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk współorganizował Powiat Otwocki. Podczas konkursu obecni byli przedstawiciele powiatu: Krzysztof Szczegielniak - Starosta Otwocki wraz z Kingą Błaszczyk - Członek Zarządu i Radnym Powiatu - Dariuszem Grajdą.

Cieszy nas, że młodzi ludzi tak chętnie biorą udział w naukowych wydarzeniach oraz że pragną rozwijać swoją wiedzę!

Poniżej przedstawiamy wyniki burzliwych obrad Jury oraz fotorelację z wydarzenia:

w kategorii Pokaz Zjawiska Fizycznego:

Paweł Wakuluk „Generator Marxa czyli wytwarzanie sztucznych błyskawic”
IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej

II miejsce
Łukasz Rogalski „Pokaz zjawisk fizycznych w tunelu aerodynamicznym”
III LO im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim

II miejsce
Joanna Tokarz, Anna Tokarz „Ze świecą w poszukiwaniu zjawisk fizycznych”
I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu

III miejsce
Mateusz Bieniek, Norbert Majewski, Tomasz Cholewiński „Model akumulatora gazowego”
Zespół Szkół Edukacji Technicznej w Łodzi

III miejsce
Aleksandra Solecka, Milena Bonk, Paweł Klamut „Gdzie pierogi nauczyły się pływać?”
I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Dyplom za udział w finale
Wiktoria Brzazgacz „Półprzewodnik z próbówki – najprostszy odbiornik radiowy”

W kategorii Praca Naukowa:

Michał Mielnicki „Wpływ ciągłej wymiany dielektryka na pojemność kondensatora”
V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

II miejsce
Anita Godyń, Daniel Kmiecik „Jaśniej czy ciemniej? – niech rozstrzygną to pomiary fotometryczne”
Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini

Dyplomy za udział w finale
Maria Ancerowicz, Natalia Krajewska, Michał Starczewski „Badanie prędkości dźwięku w gazach”
Jakub Stańdo „Badanie prędkości światła w powietrzu i bezwzględnego współczynnika załamania światła w wodzie”

W kategorii Esej:

II miejsce
Aleksandra Badora „Dlaczego to fizyk może rozwiązać wielką zagadkę matematyczną?”
Publiczne LO nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Opolu

II miejsce
Magdalena Listek „Laboratorium o rozsuwanych ścianach”
V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie