Uroczystości 80. rocznicy Akcji pod Celestynowem

Data: 19.05.2023 r., godz. 00.00    706
80 lat temu na stacji kolejowej w Celestynowie odbyły się emocjonujące, historyczne wydarzenia. W nocy z 19 na 20 maja 1943 roku miała miejsce, zakończona sukcesem, akcja uwolnienia więźniów przewożonych transportem kolejowym z Warszawy do Auschwitz.

W związku z tym na zaproszenie Wójta Gminy Celestynów, Przewodniczącego Rady Gminy Celestynów i Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionu "Zośka" w Celestynowie wzięliśmy udział w uroczystościach upamiętniających ten sukces. Wicestarosta Otwocki Paweł Zawada wraz z Przewodniczącą Biura Rady Powiatu Otwockiego Grażyną Kilbach uczestniczyli w rozpoczynającym uroczystości apelu przy stacji PKP w Celstynowie a następnie złożyli pod pomnikiem, ku czci bohatrów, wieniec. Następnie, poczty sztandarowe i przybyli przedstawiciele przeszli procesją do ronda, któremu uroczyście nadano imię Bohaterów Akcji Celestynów. Po Mszy Św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny zebrani Goście udali się do Hali Widowiskowo-Sportowej w Celestynowie, gdzie nastąpiło oficjalne przywitanie zebranych przez Wójta Gminy Celestynów - Witolda Kwiatkowskiego.

Podczas części oficjalnej głos zabrał Wicestarosta Otwocki, który zaznaczył jak wielkim heroizmem i poświęceniem wykazali się przeszło 80 lat temu nasi rodacy, walczący o naszą niepodległość. Wicestarosta podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie łączy się z obchodami 15 lecia nadania Szkole Podstawowej w Celestynowie imienia Batalionu "Zośka". Wierzymy, że idee i wartości, którymi kierowali się 80 lat temu Polacy będą też inspirowały dzisiejszą młodzież.