Zmiana dot. terminów załatwiania spraw urzędowych przez właścicieli pojazdów

Data: 13.07.2023 r., godz. 13.00    841
W związku ze zniesieniem od dnia 1 lipca br. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego w Wydziale Komunikacji i Transportu zmianie ulegają terminy zgłoszeń rejestracji pojazdów sprowadzanych z terenu UE oraz termin zawiadomienia o kupnie lub sprzedaży pojazdu zarejestrowanego w kraju.

Od dnia 1 lipca wróciły stare zasady, które obowiązywały przed pandemią COVID-19.

Oznacza to, że obowiązuje termin 30 dni na zgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu, zgłoszenie zmian danych w dowodzie rejestracyjnym, a także na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z krajów UE. Kara za niedopełnienie tych obowiązków w terminie ustawowym wynosi od 200 do 1000 zł.

Zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu można złożyć osobiście w Wydziale Komunikacji, za pośrednictwem poczty lub przez ePUAP. Do zawiadomienia należy dołączyć kopię umowy zakupu/sprzedaży lub faktury.

Z dniem 1 stycznia 2024 r. zostaje zniesiony obowiązek  zawiadomienia Starosty o nabyciu pojazdu. Zgodnie z przepisami ustawy, właściciel pojazdu będzie miał 30 dni od daty nabycia (sporządzenia umowy, faktury) na złożenie wniosku o jego rejestrację (w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność  w zakresie obrotu pojazdami termin ten  został wydłużony do 90 dni).

W przypadku nieterminowego dopełnienia obowiązku, właściciel pojazdu będzie podlegać karze na zasadach takich jak aktualne nieterminowe zgłoszenie nabycia pojazdu, przy wprowadzeniu sztywnej wysokości kary pieniężnej za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu oraz  zawiadomienia o zbyciu pojazdu, tj;

• 250 zł dla dotychczasowego właściciela pojazdu, który nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu (obecna wysokość kary nawet do 1 000 zł),

• 500 zł dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu ( obecna wysokość kary nawet do 1000 zł za brak zgłoszenia nabycia pojazdu),

• 1000 zł  jeśli wniosek o rejestracje pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie został złożony w terminie 180 dni.