Kamishibai – pomysł na opowieść w trudnych czasach

Data: 27.05.2020 r., godz. 13.00    1741
W ramach Tygodnia Bibliotek, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku przygotowała konkurs dla kreatywnych czytelników. Prace można przesyłać do 30 czerwca 2020 r.
W powiatowej bibliotece dostępne są książki Wydawnictwa Tibum, które są kartami narracyjnymi do teatrzyku Kamishibai. Jest to technika opowiadania i czytania wywodząca się z Japonii. Książki Kamishibai mają nietypowy charakter, są to plansze, na odwrocie których rozpisana została opowieść. Czytający pokazuje widowni kolejne karty i czyta tekst znajdujący się z tyłu.

KAMISHIBAI (jap. 紙芝居) to papierowy teatr wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Dosłownie słowo „Kamishibai” oznacza sztukę teatralną przedstawianą na papierze (jap.”kami” – papier, „shibai” – sztuka). Jest to technika opowiadania, czytania wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. To narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z dzieckiem, uczniem, do wykorzystania przez nauczycieli podczas lekcji, bibliotekarzy w trakcie warsztatów oraz rodziców w domu jako bezpieczna i świetna forma nauki przez zabawę.

Plansze układane są w kolejności i przesuwane po przeczytaniu. Bajki Kamishibai – wydane są w formie kart narracyjnych, ale każdy może sam wykonać swoje własne karty ilustracyjne, stworzyć własną książkę, czyli: wymyślić historię lub wykorzystać tekst literacki lub poetycki, przedstawić opowieść w sposób graficzny (narysować, namalować, wykleić), zaprezentować swoją opowieść przed publicznością zobacz jak robią to inni.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku