Data: 05.12.2023 r., godz. 10.00    215
We wtorek - 28 listopada - w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku, otwocka policja zorganizowała konferencję pt. „Cyberuzależnienia – kiedy i jak technologie cyfrowe i social media szkodzą dzieciom”. Konferencja była skierowana do dyrektorów szkół, pedagogów, pracowników oświaty i rodziców.

Gratką był wykład prof. Mariusza Jędrzejko oraz mgr Agnieszki Taper. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się jakie zagrożenia niesie dla dzieci i młodzieży cyfrowa technologia oraz jak z nimi walczyć.

Otwocka profilaktyk sierż. szt. Wioleta Wnuk podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą prowadzonych w szkołach zauważyła, że pandemia odcisnęła dotkliwe piętno na młodym pokoleniu. Coraz więcej młodych osób wykazuje duże uzależnienia od technologii cyfrowych, a hejt w Internecie stał się realnym problemem w szkole. By pomóc pedagogom i rodzicom w walce z nowymi zagrożeniami postanowiła zorganizować specjalnie dedykowaną konferencję.

Policja działając na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży od lat współpracuje z lokalnym samorządem. Dlatego i tym razem nie mogło być inaczej - konferencje honorowym patronatem objął Krzysztof Szczegielniak - Starosta Otwocki. Nie zabrakło również wsparcia finansowego wydarzenia, które udzielił Powiat.

Konferencję rozpoczął od przywitania gości Komendant Powiatowy Policji w Otwocku insp. Przemysław Dębiński. Następnie, po krótkim wprowadzeniu, prof. Mariusz Jędrzejko rozpoczął wykład na temat cyberuzależnień. Poruszane były takie tematy jak:

• wpływ technologii na mózg dziecka,

• co to jest uczenie się przez wzory medialne,

• do czego prowadzi nadpobudzanie dziecka dopaminą.

• Kolejną częścią konferencji był wykład Pani mgr Agnieszki Taper, która opowiadała m.in. o „higienie cyfrowej” w domu i szkole oraz niebezpieczeństwach, jakie niosą za sobą social media i technologie cyfrowe.

Na koniec spotkania zabrał głos Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak, który podziękował prowadzącym za pomoc w edukacji na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. W wydarzeniu obok Starosty udział wzięły: Grażyna Kilbach - Przedwonicząca Rady Powiatu Otwockiego oraz Kinga Błaszczyk - Członek Zarządu Powiatu Otwockiego.

2.jpg (265 KB)

3.jpg (264 KB)