Startujemy z kolejną edycją "Żyj Zdrowo"

Data: 29.03.2024 r., godz. 09.00    441
Powiat Otwocki zachęca mieszkanki oraz mieszkańców powiatu otwockiego do zgłaszania się do Programu „Żyj Zdrowo – edycja 2”, który w terminie od 6 kwietnia do 8 czerwca br. realizowany będzie w gminie Sobienie-Jeziory! Na zgłoszenia czekamy do piątku 5 kwietnia.

Program skierowany jest do pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek powiatu otwockiego w szczególności tych, u których konieczne jest podjęcie działań w celu zapobiegania, wczesnego wykrywania i przeciwdziałania negatywnym skutkom chorób metabolicznych ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy, nadwagi i otyłości.

Cel Programu

Budowanie świadomości w zakresie wpływu stylu życia na zdrowie, a tym samym minimalizowanie ryzyka chorób dietozależnych (np. otyłości, chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworowych). Jego uczestnicy poznają zasady prawidłowego żywienia, a dzięki indywidualnej diecie, dostosowanej do ich potrzeb, zwłaszcza zdrowotnych, będą mogli wdrożyć je do swojego życia i utrwalić. Będą mogli liczyć w tym zakresie na pomoc dietetyka, a także motywatora zdrowia i innych uczestników programu podczas spotkań wspierających.

Zadanie pn. „Żyj Zdrowo – edycja 2” jest kontynuacją zrealizowanego w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Zdrowia Kobiety „Mazowsze dla Zdrowia Kobiety 2023” Zadania. Pozytywny odbiór z jakim spotkała się ta forma działań profilaktycznych zadecydował o podjęciu decyzji o kontynuacji programu, tym razem, zgodnie z założeniami Instrumentu „Mazowsze dla Zdrowia 2024”. Tym razem do Programu zgłaszać mogą się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Uczestnicy programu będą mieli możliwość przygotowania zdrowych posiłków na warsztatach kulinarnych i poznania nowych składników pokarmowych. Oprócz tego, pracować będą nad wdrożeniem regularnej aktywności fizycznej, minimalizowaniem stresu i poprawą jakości snu, czemu służyć będą cotygodniowe spotkania z motywatorem zdrowia.

W skład programu wchodzą:

• wykład nt. profilaktyki chorób dietozależnych, szczególnie otyłości, chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów i przewlekłej choroby obstrukcyjnej płuc,

• spotkania indywidualne z dietetykiem, w tym opracowanie indywidualnego planu żywieniowego wraz z jego omówieniem, ze szczególnym uwzględnieniem stanu zdrowia,

• monitoring realizacji planu żywieniowego wraz z rozwiązywaniem ewentualnych trudności,

• spotkania motywujące z motywatorem, w tym warsztaty z gotowania, ćwiczenia ruchowe (m.in. nordic walking, interwały i joga kręgosłupa),

• ważenie na początku i końcu programu, analiza składu ciała,

• podsumowanie realizacji wyznaczonych zadań z wykorzystaniem ankiety.

Terminarz

Program realizowany będzie przez sześć tygodni w trzech grupach liczących po 12 osób, wg. ustalonego harmonogramu spotkań. Realizacja zadania odbywać się będzie w trzech gminach na terenie powiatu otwockiego – Sobienie-Jeziory, Józefów oraz Otwock. Zaczynamy od Sobień-Jezior.

Aktualny nabór

Poszukujemy uczestniczek i uczestników do Programu realizowanego w gminie Sobienie-Jeziory. Zgłoszenie przesłać można na adres fundusze@powiat-otwocki.pl lub złożyć osobiście w Biurze programu znajdującym się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Otwocku przy ul. Komunardów 10 (wejście D, pokój nr 30). W celu zgłoszenia dostarczyć należy czytelnie oraz prawidłowo wypełnione następujące dokumenty:

Załącznik nr 1 - Formularz rekrutacyjny - Sobienie-Jeziory.docx

Załącznik nr 3 - Deklaracja uczestnictwa oraz oświadczenie o spełnianiu warunków.docx

Załącznik nr 4 - Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystanie wizerunku.docx

Dodatkowo zamieszczamy harmonogram realizacji programu oraz Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w Programie w gminie Sobienie-Jeziory:

Zał. nr 2 - harmonogram - Sobienie-Jeziory.pdf

Regulamin Żyj Zdrowo - edycja 2 - gmina Sobienie-Jeziory.pdf