Cyfrowe mapy glebowo-rolnicze w Wydziale Ochrony Środowiska!

Data: 06.08.2020 r., godz. 23.59    2632
Starostwo Powiatowe w Otwocku wprowadza kolejne wdrożenie, które jest związane z cyfryzacją. Usprawni ono proces obsługi interesantów. Będzie szybciej i wygodniej.
Wydział Ochrony Środowiska rozpoczął pracę nad projektem udostępnienia cyfrowych map glebowo-rolniczych. Dzięki temu zainteresowany inwestor sam będzie mógł sprawdzić, czy wyłączenie gruntu z produkcji rolnej spowoduje ewentualne koszty.

Jak było przed cyfryzacją - jak będzie po wdrożeniu

Dotychczas składający wniosek o pozwolenie na budowę na podstawie wypisu z rejestru gruntów mógł sprawdzić jedynie, czy na swojej nieruchomości posiada grunty klas I-III. Brak było natomiast możliwości pozyskania informacji dotyczących tego, czy na działce występują grunty organiczne. A ta wiadomość daje możliwość wcześniejszego złożenia wniosku oraz uzyskania decyzji na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej w naszym Wydziale Ochrony Środowiska. Będzie więc szybciej i wygodniej, bo stan działki zainteresowany sprawdzi ze swojego komputera!

Gminy, których mapy znajdą się w rejestrze

Przystąpiliśmy już do wykonania cyfrowych map glebowo-rolniczych dla tuWiazowna.pl, Kołbiel, Gmina Osieck oraz terenów wiejskich Gmina Karczew.

Koszty projektu

Projekt cyfryzacji map wyniesie 12 300 zł, a na aż 80% tej kwoty udało nam się pozyskać dofinansowanie.


****
O mapach glebowo-rolniczych

Mapy glebowo-rolnicze stanowią najważniejsze szczegółowe źródło informacji kartograficznej o glebach rolnych. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 03.02.1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, przeznaczonych na cele nierolnicze może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. Przy zaliczaniu gleb do wymienionych grup należy posługiwać się m.in. mapami glebowo-rolniczymi.
Mapy cyfrowe w przeciwieństwie do map analogowych dają wiele możliwości np. konfigurowania warstw informacyjnych i ułatwienia wyszukiwania informacji o danym obiekcie lub działce.