Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół na terenie powiatu!

Data: 12.08.2020 r., godz. 00.00    2536
W kilku miejscowościach powiatu stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego - groźnej choroby pszczół. Właściciele pasiek muszą zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Otwocku.
Na terenie powiatu otwockiego wykryto groźną chorobę pszczół – zgnilca amerykańskiego. Jego ogniska stwierdzono w Józefowie, Karczewie, Otwocku i gminie Wiązowna. Każdy właściciel pasieki, który w ostatnim czasie miał pszczoły na tym terenie lub jest zarejestrowany jako ich właściciel z terenu powiatu otwockiego musi zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Otwocku. Przeprowadzi on przegląd pasiek, a po stwierdzeniu oznak choroby pszczół pobierze próbki.

W obszarze zapowietrzonym zakazuje się:
- przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece - bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii;
- organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Zgnilec amerykański to choroba groźna dla pszczół. Może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych i ogrodniczych, a skutecznym sposobem walki może okazać się spalenie ula. Choroba nie zagraża w żaden sposób ludziom.

Wojewoda Mazowiecki rozporządzeniem nakazał oznakowanie obszarów zapowietrzonych stosownymi tablicami. Całość dokumentu znajduje się pod poniższym linkiem: http://edziennik.mazowieckie.pl/WDU_W/2020/8227/akt.pdf

Mapa obszaru zapowietrzonego: