"Osobistym szlakiem dworów ziemi otwockiej"

Data: 21.09.2020 r., godz. 08.00    2706
W dn. 19-20 września w pałacach i dworach powiatu otwockiego odbyło się wydarzenie "Osobistym szlakiem dworów ziemi otwockiej" realizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa upłynęła pod hasłem "Moja Droga". Jest to wyrażenie wieloznaczne, odnosi się zarówno do drogi, którą pokonujemy w swoim życiu, jak też do ukochanej, bliskiej osoby. Celem EDD w tym roku jest promowanie postaw patriotycznych, przypominając tym samym losy bohaterów naszej historii, którzy byli oddani swojej Ojczyźnie.

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim współpracując z Powiatem Otwockim zorganizowało tegoroczną edycję wydarzenia w dworach i pałach powiatu otwockiego. Dzięki temu przez 2 dni wszyscy chętni mogli zobaczyć dwory i pałace w: Różycewie, Rudnie, Sobieniach-Królewskich, Łucznicy, jak również Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim. Prywatni właściciele otworzyli swoje, zazwyczaj zamknięte dla publiczności placówki, dla wszystkich odwiedzających.

W trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa w powiecie otwockim mieszkańcy powiatu mogli wysłuchać historii powstania każdego z udostępnionych dworów i pałaców, jak również poznać ich właścicieli.

W Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim zorganizowano także prelekcje na temat: Urzecza - wygłoszoną przez Maurycego Łukasza Stanaszka, siedzib ziemiańskich w powiecie otwockim - Pawła Ajdackiego, rodów ziemiańskich powiatu otwockiego - Mariusza Rombla. Przed pałacem wystąpił także ludowy zespół "Sołtysi".