mjr Tadeusz Sułowski – bohater i patriota

Data: 05.10.2020 r., godz. 16.20    1879
5 października odbył się pogrzeb mjr Tadeusza Sułowskiego, mieszkańca powiatu otwockiego, zasłużonego w walce o wolną i niepodległą Polskę.
Wielu gości z całej Polski zgromadziły uroczystości pogrzebowe mieszkańca Józefowa, mjr Tadeusza Sułowskiego. Nie powinno to jednak dziwić, bo swoją biografią mógłby obdzielić życiorysy co najmniej kilku osób. Urodził się w 1929 r. w Warszawie, pochodził z rodziny ziemiańskiej. Od 12 roku życia był w harcerstwie. W 1943 r. dostał się do Armii Krajowej, w której walczył jako żołnierz w 7. Pułku Piechoty "Garłuch" na Okęciu. Był też Powstańcem Warszawskim, żołnierzem z oddziału Antoniego Hedy „Szarego”. Więzień KL Auschwitz. Po wojnie Żołnierz Wyklęty.
W ubiegłym roku, z rąk Ministra Obrony Narodowej, Tadeusz Sułowski odebrał nominację na stopień majora.

Pogrzeb majora był prawdziwą lekcja patriotyzmu, a także braterstwa. Córka Tadeusza Sułowskiego przybliżyła sylwetkę ojca jako ciepłego, oddanego i rodzinnego człowieka. Jego koledzy z bractwa strzelców kurkowych opowiadali o jego nietuzinkowości, a harcerze dziękowali za jego zasługi dla swojej formacji. Teresa Heda–Snopkiewicz, córka generała Hedy, u boku którego walczył mjr Sułowski, podzieliła się natomiast jego niezwykłą troską o tych, wraz z którymi walczył o wolną i niepodległą Polskę. Każdego roku odwiedzał ziemię świętokrzyską, aby zapalić świeczkę na grobie swoich przyjaciół.

Majorze! Dziękujemy za Twoje świadectwo życia!

W uroczystości pogrzebowej Powiat Otwocki reprezentował Wicestarosta Otwocki Krzysztof Kłósek i Przewodniczący Rady Powiatu Otwockiego Piotr Mateusz Kudlicki.