30 dni na rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu

Data: 02.02.2021 r., godz. 09.45    3000
Kierowco, sprzedałeś auto lub nabyłeś nowe? Przypominamy, że od nowego roku wrócił 30-dniowy termin na rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, w minionym roku dokonując zakupu auta mieliśmy 180 dni na dopełnienie wszystkich formalności. Od 01 stycznia 2021 roku weszły w życie nowe przepisy, które wskazują, że na przerejestrowanie samochodu mamy tylko 30 dni.

Co ważne, jeśli auto zostało sprowadzone przed 31 grudnia 2020 r., to wciąż obejmuje 180-dniowy termin rejestracji. Wszystkie auta sprowadzone później obowiązuje termin 30-dniowy.

Od 1 stycznia 2021 r. właściciel będzie miał 30 dni na rejestrację pojazdu od:
  • zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
  • zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, czyli używanego z rynku wtórnego,
  • dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem UE,
  • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego UE,
  • 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację ma mieć także osoba, która posiada pojazd powierzony mu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną. Czas będzie liczony od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski.

Przypominamy, iż rejestracja pojazdów w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Otwocku, od 23 listopada 2020 r. do odwołania, jest możliwa po wcześniejszym telefonicznym umówieniu:
  • interesanci, którzy zgłoszą się do Wydziału Komunikacji bez wcześniejszego telefonicznego umówienia się NIE ZOSTANĄ OBSŁUŻENI,
  • dokumenty można nadal składać z wykorzystaniem narzędzia PWPW lub ePuap,
  • kompletne dokumenty związane z zawiadomieniem o zbyciu lub nabyciu pojazdu można składać w Kancelarii Ogólnej Starostwa przy ul. Górnej 13.

Kontakt do Wydziału Komunikacji i Transportu: