„Rodzina 500+” – ruszył nabór wniosków drogą elektroniczną

Data: 03.02.2021 r., godz. 10.00    1581
Zmienił się termin składania wniosków w rządowym programie “Rodzina 500+”. Tylko złożenie wniosku przez rodzica lub opiekuna do końca czerwca 2021 roku będzie gwarantowało, że świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem.
Od tego roku prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na roczny okres trwający od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Warunkiem uzyskania prawa do świadczenia będzie złożenie wniosku do gminnego organu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Złożenie wniosku

Od 1 lutego ruszył elektroniczny nabór wniosków w programie „Rodzina 500+”. Obecnie wnioski można składać na trzy sposoby, za pośrednictwem:
  • bankowości elektronicznej,
  • portalu Empatia https://empatia.mpips.gov.pl/,
  • PUE ZUS.

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli w urzędach i za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Terminy wypłat świadczenia „500+”

W przypadku kompletnie i prawidłowo wypełnionych wniosków świadczenia będą wypłacane w następujących terminach:
• złożenie wniosku do 30 kwietnia – wypłata świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca;
• złożenie wniosku od 1 do 31 maja – wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nie później niż do 31 lipca;
• złożenie wniosku od 1 czerwca do 30 czerwca – wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nie później niż do 31 sierpnia.

Uwaga! Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od 1 czerwca. Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dot. zmian w programie „Rodzina 500+” można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.