Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Data: 01.03.2021 r., godz. 14.30    1639
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, żołnierzy niezłomnych, którzy sprzeciwiali się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu wchodniemu sąsiadowi.
To właśnie 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Podobnie jak wielu innych... Zespół pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka do dziś przebadał ponad 250 lokalizacji. Do tej pory odnaleziono szczątki ponad 1500 osób, z których około 10 procent zostało zidentyfikowanych.

Ten Dzień jest wyrazem pamięci dla Żołnierzy Wyklętych, hołdem dla ich męstwa i patriotycznej postawy. Dziś rano, pod popiersiem jednego z nich - rtm. Witolda Pileckiego - Krzysztof Szczegielniak - Starosta Otwocki i Kinga Błaszczyk - Członek Zarządu Powiatu Otwockiego w imieniu Zarządu i Rady Powiatu Otwockiego, dali świadectwo pamięci o tych, dla których Polska była najwyższą wartością.

Krzysztof Szczegielniak - Starosta Otwocki i Kinga Błaszczyk - Członek Zarządu Powiatu Otwockiego

Krzysztof Szczegielniak i Kinga Błaszczyk składają kwiaty pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego w Otwocku