Samorząd Pro Familia 2021

Data: 15.03.2021 r., godz. 09.00    1825
Do końca marca gminy mogą zgłaszać się do udziału w konkursie Samorząd Pro Familia 2021, którego hasłem przewodnim jest: „Znajdźmy miejsce w Polsce, gdzie rodzinom żyje się najlepiej!”. Konkurs skierowany jest do gmin, które prowadzą lokalną politykę prorodzinną.
Polska znajduje się w gronie europejskich liderów skutecznej polityki rodzinnej. Udało się nam to osiągnąć nie tylko dzięki niebagatelnym nakładom finansowym, wynoszącym ponad 4 proc. PKB, ale w dużej mierze dzięki współpracy z samorządami. To w samorządach zapadają decyzje o budowie żłobków, które wspieramy programem Maluch+, tam powstają Domy i Kluby Seniora. Dzięki konkursowi „Po Pierwsze Rodzina!” – finansującym inicjatywy oddolne organizacji pozarządowych – docieramy z pomocą do małych społeczności oraz grup o indywidualnych potrzebach -  informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Laureatami Konkursu zostaną samorządy, które, na przykład finansują z własnego budżetu jednorazowe wypłaty z tytułu urodzenia dziecka, stosują ulgi w opłatach za odbiór odpadów komunalnych dla rodzin z dziećmi albo wspierają rozwój mieszkalnictwa dla rodzin.

Laureaci konkursu otrzymają tytuł Samorząd Pro Familia, który upoważnia do posługiwania się taką pieczęcią m.in. w materiałach promocyjnych. Tytuł ten będzie mogło otrzymać jedynie pięć samorządów w całej Polsce.

Tytuł Samorząd Pro Familia będzie przyznawany w pięciu kategoriach:
  • gmina wiejska,
  • gmina miejsko-wiejska,
  • gmina miejska do 20 tys. mieszkańców,
  • gmina miejska od 20 do 100 tys. mieszkańców gmina miejska powyżej 100 tyś. mieszkańców.

Zgłoszenia do konkursu Samorząd Pro Familia można nadsyłać do 31 marca 2021 roku. Formularz zgłoszeniowy uzupełnia ankieta, w której samorządy odpowiadają na pytania dotyczące m.in. nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin, przyznawanych we własnym zakresie uprawnień czy stypendiów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem, formularzem zgłoszeniowym i ankietą dostępne są pod adresem: