Odszedł od nas wyjątkowy człowiek

Data: 12.05.2021 r., godz. 09.00    1690
Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, iż zmarł Robert Beller, wieloletni pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku, pasjonat historii regionalnej, odznaczony medalem „Pro Patria”.

Robert Beller był absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantem prof. Żaryna, bibliotekoznawcą, znawcą historii książki i historii kultury polskiej i europejskiej, publicystą, nauczycielem mianowanym. Od roku 2003 związany z Otwockiem, wieloletni pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN (Filia w Otwocku), dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku w latach 2012-2016, od 1 czerwca 2017 roku pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku. W 2016 roku odznaczony medalem „Pro Patria”, przyznanym na wniosek Powiatu Otwockiego przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Autor ponad 100 publikacji w prasie lokalnej Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem Otwocka oraz Podkarpacia, a także w fachowej prasie ogólnopolskiej. W swoich licznych publikacjach, a też wydawanych „Rocznikach Otwockich” opisywał lata pierwszej i drugiej wojny światowej, przybliżał sylwetki bohaterów tamtych lat, żołnierzy wyklętych, osób represjonowanych, przypominał ważne rocznice historyczne. Organizator kilkunastu różnotematycznych wystaw, szeregu warsztatów dla nauczycieli i nauczycieli bibliotekarzy.

Odszedł Człowiek o ogromnych zasługach dla rozwoju naszego powiatu. Współpraca ze Śp. Robertem Bellerem była dla nas wszystkich zaszczytem, a Jego osoba na zawsze pozostanie w naszej Pamięci!