Jesteś tutaj:

Dzień otwarty w MPK

Data: 13.09.2017 r., godz. 13.00    655
W niedzielę 10 września 2017 roku na terenie Ośrodka edukacyjnego „Baza Torfy” w Karczewie odbył się „Dzień otwarty w Mazowieckim Parku Krajobrazowym im. Czesława Łaszka” połączony z udziałem w projekcie Europejskie Dni Dziedzictwa koordynowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Uczestników oficjalnie przywitał Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Pan Sylwester Chołast. O godzinie 11.00 rozpoczęły się warsztaty. Zaprezentowano bogactwo folkloru kołbielskiego i zorganizowano warsztaty wycinankarskie. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił w tworzeniu fantastycznych wycinanek charakterystycznych wyłącznie dla Regionu Kołbielskiego.

Warsztaty garncarskie prowadzone były przez artystę-plastyka Panią Monikę Grajdę - Widulińską, na których dzieci na kole garncarskim z wielkim zapałem modelowały gliniane naczynia ceramiczne.

Bardzo ciekawie o organizacji i zwyczajach pszczół opowiadał nam Pan Tomasz Domański. Można było zobaczyć przez szklaną szybę pszczelą rodzinę, posmakować miodu i dowiedzieć się co zrobić, aby zostać pszczelarzem.

Z myślą o najmłodszych dzieciach przygotowano zajęcia przyrodnicze: zwierzęta z origami, zrób swój znaczek oraz lampion z liści. Uczestnicy w nagrodę dostawali kolorowanki przyrodnicze.
Zainteresowane przyrodą osoby mogły zwiedzić w muzeum ekspozycję przyrodniczą, prezentującą przekrój siedlisk leśnych MPK oraz część etnograficzną. Każdy zainteresowany mógł uzyskać bezpłatne foldery i ulotki oraz interesujące turystów informacje.

Co roku organizując tą imprezę staramy się promować i propagować nie tylko mazowiecką przyrodę, ale również kulturę naszego regionu, dlatego dziękujemy Powiatowi Otwockiemu za finansowe wsparcie w kwocie 2 000,00 zł.

Działania związane z ochroną przyrody, walorów krajobrazowych, wartości historycznych i kulturowych oraz z działalnością edukacyjną prowadzoną na terenie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych zostało wsparte finansowo przez Powiat Otwocki w kwocie 2 000,00 zł.

Katarzyna Grajda
Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych