Odznaczenie dla pasjonata historii

Data: 23.11.2021 r., godz. 08.30    1137
Mieszkaniec powiatu, Maciej Woźniak otrzymał honorowe odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Lokalny pasjonat historii, przekazał do Muzeum Getta Warszawskiego swoją kolekcję liczącą blisko 500 eksponatów.
Maciej Woźniak od wielu lat kolekcjonował historyczne obiekty związane z przedwojennym Otwockiem, żydowską społecznością miasta oraz z otwockim gettem. Są wśród nich m.in. przedwojenne oraz okupacyjne rozkłady jazdy autobusów i kolejki otwockiej, warszawskie i otwockie bilety komunikacyjne, dawne reklamy sklepów, pralni, hurtowni, produktów i leków, rachunki i paragony, pesachowy kieliszek i pucharek. W kolekcji nie brakuje również sygnatur aptecznych, kenkart czy druku powołania na przymusowe roboty.

Całą swoją kolekcję liczącą blisko 500 obiektów, mieszkaniec Otwocka przekazał do Muzeum Getta Warszawskiego w 2020 roku. Ten gest, a także zamiłowanie do historii zostały docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W imieniu prof. Piotra Glińskiego, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, wręczył kolekcjonerowi z Otwocka odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Sekretarz stanu w MKiDN podziękował Maciejowi Woźniakowi za artefakty przekazane do Muzeum Getta Warszaw-skiego i wyraził uznanie dla jego kolekcjonerskiej pasji, dzięki której ocalił niezwykłe świadectwa przeszłości.

fot. Danuta Matloch