Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego Karate Kyokushin

Data: 06.03.2018 r., godz. 11.08    554
Występ reprezentacji Klubu Sportów Walki Bushi na rozegranych 3 marca 2018 w Zamościu Mistrzostwach Makroregionu Wschodniego i Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Karate Kyokushin był najlepszy w kilkunastoletniej historii występów zawodników klubu na tej imprezie. Ośmioosobowa drużyna zdobyła 7 medali w tym 5 złotych i 2 srebrne.
Złoto w kumite seniorów wywalczył Szymon Olpiński a srebro Łukasz Helt. W kumite juniorów na najwyższym stopniu podium stanął Kroll Brejtfus a w kumite juniorów młodszych Kamil Kisiel. W kategorii młodzików złoto w kumite zdobył Jakub Gębala a w kata Filip Rutkowski. Srebro w kumite juniorek młodszych wywalczyła Zuzanna Dąbrowska.

Zawody odbyły się z udziałem ponad 280 zawodników z 39 klubów zrzeszonych w Polskim Związku Karate z Województwa Mazowieckiego, Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Lubelskiego.
Mistrzostwa były oficjalnym debiutem w kategorii seniorów do 80 kg jednego z najbardziej utytułowanych wychowanków shihan Pawła Juszczyka Szymona Olpińskiego. W dwóch walkach eliminacyjnych Olpiński pokazał miażdżącą przewagę nad rywalami obie kończąc przed czasem. Dopiero w finale napotkał godnego siebie rywala, Sebastiana Biłbaka z Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin, który przetrwał rundę podstawowa i dopiero w dogrywce przegrał przez jednogłośne wskazanie sędziów.

Bardzo dobry występ zanotował powracający do startów po przerwie Łukasz Helt (kat. seniorów do 65 kg). Bez problemu wygrał dwie walki eliminacyjne. W pierwszej pokonał Karola Szeszko z klubu KUSHI TEAM a w drugiej utytułowanego zawodnika Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin Damiana Biłbaka. Dopiero w finale uległ także bardzo dobremu zawodnikowi UKKK IPPON Danielowi Sternikowi.

W kategorii juniorów do 75 kg nie dał szans swoim rywalom Karol Brejtfus, który wszystkie walki wygrał przed czasem pokazując ogromną przewagę techniczną i fizyczną nad rywalami.

Bez problemu kategorię juniorów młodszych do 65 kg wygrał Kamil Kisiel. W tej samej grupie wiekowej w kat dziewcząt do 55 kg, w po stoczeniu czterech ciężkich walk, na drugim miejscu uplasowała się Zuzanna Dąbrowska.

W grupie wiekowej młodzików na pierwszym miejscu w kategorii chłopców do 45 kg stanął Jakub Gębala. Doskonały występ w konkurencji kata zaliczył także Filip Rutkowski, który bezdyskusyjnie wygrał zarówno pierwszą jak i druga turę swojego konkursu. Rutkowski wystąpił także w konkurencji kumite, gadzie po wygraniu jednej walki eliminacyjnej w kat. chłopców do 40 kg ostatecznie uplasował się na miejscu 7-8.

W klasyfikacji drużynowej KSW Bushi uplasował się na bardzo dobrej, biorąc pod uwagę liczebność ekipy, siódmej pozycji. W roli sędziego wystąpił shihan Paweł Juszczyk na zawodnikom sekundowali sensei Mikołaj Pałyska i senpai Zbigniew Rutkowski.

PJ