Nowe obiekty na Szlaku Fortyfikacji Przedmościa Warszawa

Data: 07.02.2022 r., godz. 15.30    1877
Dzięki działaniom Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, do interaktywnej mapy lokalizacji tablic tworzących "Szlak Fortyfikacji Przedmościa Warszawa 1915-1944" w ostatnim czasie dołączyły ikonki i zdjęcia schronów z lat 1940-1944 dla południowej części pozycji.
W 2016 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” we współpracy z Powiatem Otwockim, rozpoczęło prace nad stworzeniem "Szlaku Fortyfikacji Przedmościa Warszawa na terenie powiatu otwockiego 1915-1944". Szlak ten powstał na stulecie Przedmościa Warszawa.

Stowarzyszenie wniosło w remont schronu obserwatora artylerii z roku 2016 w Zagórzu oraz projekt rozmieszczenia tablic i teksty, zaś Powiat ufundował tablice. Do pierwszego etapu prac włączyło się także Nadleśnictwo Celestynów, które udostępniło grunty pod tablice. W kolejnych latach w projekt włączyły się również: Gmina Wiązowna, Gmina Celestynów, Gmina Karczew, Miasto Józefów oraz Zarząd Dróg Powiatowych w Otwocku.

Obecnie szlak ma postać 22 punktów (z planowanych ok. 30) i obejmuje 5 gmin powiatu otwockiego oraz dzielnicę Wesoła m.st. Warszawa. Szlak związany jest z walkami o przeprawy wiślane, jakie stoczono na naszej ziemi od 1809 do 1945 roku. Członkowie Stowarzyszenia starali się dobrać na trasie szlaku jego dawne pobojowiska, izby muzealne, nekropolie oraz umocnienia w różnym stanie zachowania, od wyremontowanych i wyposażonych obiektów na Dąbrowieckiej Górze po wysadzone ruiny w różnym stanie destrukcji.

Trasę szlaku w terenie oznaczono dużymi dwujęzycznymi (w języku polskim i angielskim) tablicami o wymiarach 200 x 150 cm na drewnianym stelażu. Oprócz dużych tablic informacyjnych, ruch turystyczny wspierany jest przez 12 znaków drogowych E10 i 15 leśnych drogowskazów, pokazujących dojście do najciekawszych umocnień.

Do interaktywnej mapy lokalizacji tablic tworzących "Szlak Fortyfikacji Przedmościa Warszawa 1915-1944" w ostatnim czasie dołączyły ikonki i zdjęcia schronów z lat 1940-1944 dla południowej części pozycji. Wszystkie trzy tablice zlokalizowane są na terenie Gminy Wiązowna.