Pionierski Oddział chorób płuc i gruźlicy już otwarty!

Data: 30.03.2018 r., godz. 12.30    420
Nowy budynek, w którym od 1 lutego br. działa dziecięcy oddział chorób płuc i gruźlicy Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku oficjalnie otwarty. Nowoczesna placówka wyposażona w specjalistyczny sprzęt medyczny ze znakomitą kadrą i dyrektorem lek. med. Antoni Błachnio na czele – robi wrażenie.
Inwestycja o wartości blisko 11,5 mln zł została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Małych pacjentów w szpitalu odwiedzili z upominkami Przewodniczący Sejmiku Ludwik Rakowski, Marszałek Adam Struzik, Radna Bożena Żelazowska, Starosta Otwocki Mirosław Pszonka, Wicestarosta Paweł Rupniewski oraz Ewa Wojciechowska Prezes PCZ Sp. z o.o.

Uroczystość otwarcia oddziału stała się także okazją do uhonorowania Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” dyrektora szpitala Antoniego Błachnio. Wicestarosta Paweł Rupniewski podarował lekarzowi własnoręcznie wykonaną grafikę

Najmłodsi pacjenci naszej troski potrzebują najbardziej, dlatego realizacja tej niezwykle ważnej inwestycji szczególnie mnie cieszy – powiedział Marszałek Adam Struzik.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2016 r. Powstał budynek o dwóch kondygnacjach o powierzchni użytkowej 2 426 m². Na parterze mieszczą się Izba Przyjęć oraz część diagnostyczna z pracownią RTG, spirometrii i usg. Na tym poziomie powstały też pomieszczenia szkoły dla dzieci długo hospitalizowanych, magazyny, szatnie i pomieszczenia techniczne. Budynek nie ma piwnic. Na piętrze funkcjonuje oddział chorób płuc i gruźlicy dla dzieci. Jest tu 30 łóżek z możliwością rozszerzenia do 36. Sale są dwuosobowe, z własnymi węzłami sanitarnymi.

Sale oddziału przystosowane są do pobytu rodziców, których obecność w istotny sposób wpływa na samopoczucie najmłodszych pacjentów. Na ten aspekt zwraca uwagę przewodniczący Ludwik Rakowski.

Beata Poniatowska
Wydział Organizacyjny i Spraw Społecznych