Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Data: 07.05.2018 r., godz. 15.00    171
3 maja 2018 r. w Otwocku odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Starosta Otwocki Mirosław Pszonka uczestniczył w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w Kościele św. Wincentego á Paulo w Otwocku oraz przemówił do mieszkańców Otwocka przed obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

227 lat temu, 3 maja 1791 roku w Warszawie w Zamku Królewskim, w sali Senatorskiej, w obecności króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, przyjęto Konstytucję 3 maja. Jesteśmy dumni z Ustawy Rządowej, której uchwalenie czcimy jako święto państwowe. W roku jubileuszowym 100-lecia niepodległości, pamiętamy o historii Rzeczypospolitej, która staje się państwem coraz silniejszym i która liczy się na świecie. Z okazji święta Konstytucji 3 maja życzę Mieszkańcom Powiatu Otwockiego, aby przeżywanie obchodów tej uroczystości umocniło w nas wszystkich poczucie tożsamości narodowej oraz dumy z bycia Polakiem – mówił Mirosław Pszonka.

Podczas uroczystości Powiat Otwocki reprezentowali także Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Boczarski, Radni Rady Powiatu: Artur Brodowski, Jacek Czarnowski, Jarosław Wiązowski, Janusz Goliński oraz Dyrektor Wydziału Administracyjnego Starostwa Powiatowego Michał Bany.

Dokładnie 227 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja. Pierwszą konstytucję w Europie, drugą na świecie. Sejm Czteroletni po debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja - regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Obchody w Otwocku poprowadziła młodzież klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.

Beata Poniatowska
Wydział Organizacyjny i Spraw Społecznych