Turniejowe zmagania z wiedzy o samorządzie

Data: 30.05.2018 r., godz. 16.00    349
Kolejny raz uczniowie z terenu powiatu otwockiego udowodnili, że interesują się swoją lokalną ojczyzną, a zagadnienia dotyczące samorządu terytorialnego nie są im obce. Wszystko to działo się podczas finału 6. edycji Powiatowego Turnieju Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.
W tegorocznym turnieju, który odbył się w dniu 29 maja w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku udział wzięło jedenaście szkół podstawowych z terenu powiatu otwockiego: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku, Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Tomasza Morusa w Otwocku, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Karczewie, Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie, Szkoła Podstawowa im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie z Oddziałami Gimnazjalnymi, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionu Zośka w Celestynowie, Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Batalionu Zośka z Oddziałami Integracyjnymi w Otwocku, Zespół Szkół w Sobieniach – Jeziorach Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Szkoła Podstawowa Im. Wincentego Witosa w Gliniance. Każdą z wymienionych szkół reprezentowała 3 osobowa delegacja.

Turniej rozpoczął się od testu wiedzy ogólnej składającego się z 10 pytań jednokrotnego wyboru. Kolejne rundy turniejowe podczas których młodzież miała możliwość skorzystania z „koła ratunkowego” obejmowały zakres samorządu gminnego, powiatowego oraz samorządu województwa. Drużyny mogły skorzystać z koła ratunkowego czyli podpowiedzi patrona szkoły w przypadku wątpliwości lub gdy po prostu nie znały odpowiedzi na wylosowane pytanie. Ostatnim zmaganiem, które postawiono przed drużynami było zadanie praktyczne polegające na przygotowaniu przykładowej kampanii wyborczej kandydata na wójta/burmistrza/prezydenta. Kampania miała składać się z: hasła wyborczego, 3 postulatów oraz publicznego wystąpienia kandydata wraz z jego sztabem wyborczym. Uczniowie bardzo wczuli się w swoje role i była to z pewnością najciekawsza część turnieju.

Jury w składzie: Aneta Bartnicka – przewodnicząca jury, Członek Zarządu Powiatu, Roman Zdunik – Członek Zarządu Powiatu oraz Honorata Tarnowska – kierownik Biura Rady Powiatu Starostwa Powiatowego w Otwocku, było pod wrażeniem wystąpień wszystkich kandydatów, a zwłaszcza ich śmiałości i ciekawych programów wyborczych.

Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na następne zmagania turniejowe z wiedzy o samorządzie!

WYNIKI TURNIEJU:

I miejsce: Szkoła Podstawowa im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie z Oddziałami Gimnazjalnymi
Drużyna: Krzysztof Barcicki, Dominik Pawlak, Wiktor Wrotnik
II miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionu Zośka w Celestynowie