Jubileusz XXIII-lecia Bractwa Strzelców Kurkowych ,,Lechity”

Data: 06.06.2018 r., godz. 14.24    201
W sobotę, 2 czerwca 2018 roku w Otwocku odbyły się uroczystości związane z obchodami XXIII-lecia powstania Bractwa Strzelców Kurkowych ,,Lechity” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uroczystości rozpoczęła msza święta o godz. 10.00 w kościele pw. św. Wincentego á Paulo w Otwocku. Mszę w intencji strzeleckich bractw kurkowych Rzeczypospolitej odprawił proboszcz parafii - ks. Bogdan Sankowski. W swoim kazaniu przypomniał genezę powstania bractw kurkowych i ich rolę. Bractwo kurkowe - organizacja ucząca mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Proboszcz nawiązał również do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Następnie bractwa kurkowe z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz samorządowych w towarzystwie Orkiestry Dętej OSP Karczew wraz z zespołem mażoretek oraz poczty sztandarowe przemarszowały ulicami Otwocka trasą: ul.Kościelna - Warszawska - Andriollego - Filipowicza do Parku Miejskiego. Na trasie przemarszu otwocczanie witali strzelców kurkowych ciepłym uśmiechem i robili pamiątkowe zdjęcia. Tak bogato zdobione i kolorowe stroje nie często możemy zobaczyć na ulicach naszego miasta.

W Parku Miejskim Komendant Bractwa Marek Majek powitał wszystkich gości i wręczył akt intronizacji Króla Strzelców Kurkowych Lechity 2018 oraz wręczył odznaczenia i puchary wyróżnionym strzelcom.

W imieniu Starosty Otwockiego Mirosława Pszonki pamiątkowe prezenty wręczył Wicestarosta Paweł Rupniewski. W swoim przemówieniu nawiązał do kazania proboszcza, o ważnej roli strzelców w wychowaniu i nauce młodego pokolenia w duchu patriotycznym. Życzył wszystkim strzelcom celnych strzałów do tarczy.

W imieniu Prezydenta Miasta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka Wiceprezydent Piotr Stefański wręczył złotą sosenkę za zasługi dla Miasta Otwocka Markowi Matuszewskiemu.

Po oficjalnych uroczystościach w Parku Miejskim uczestnicy udali się na strzelnicę ,,Muszkieter” Kacprówek, na okolicznościowe zawody strzeleckie. Strzelanie eliminacyjne do tarcz: Prezydenta Miasta Otwocka, Starosty Powiatu Otwockiego, Burmistrza Miasta i Gminy Karczew, Burmistrza Miasta Sulejówek, Wójta Gminy Celestynów, Wójta Gminy Wiązowna, 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Najlepsi strzelcy zostali nagrodzeni cennymi nagrodami.

L. Sokolnicka