82. rocznica Zbrodni Katyńskiej i 12 rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Data: 12.04.2022 r., godz. 08.30    1114
W niedzielę, 10 kwietnia w powiecie otwockim odbyły się uroczystości ku czci ofiar zamordo-wanych w Katyniu oraz ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Na początku kwietnia 1940 roku, prawie 22 000 polskich obywateli – w tym ponad 10 000 oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, zostało uznanymi „wrogami władzy sowieckiej”, a w konsekwencji przedstawiciele NKWD dokonali na nich zbrodni wojennej, mordując ich strzałem w tył głowy.

Przez dziesięciolecia pamięć o tych wydarzeniach była zakazana, podobnie jak wiedza dotycząca autorów tej okrutnej zbrodni. Ale dzięki wielu pełnym poświecenia patriotom należna cześć ofiarom tamtego morderstwa jest dziś należycie okazywana. W Otwocku od kilkunastu lat między innymi przy pomniku „Katyń 1940”, który znajduje się przy kościele Zesłania Du-cha św. To właśnie tam dziś odbyły się główne uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Rozpoczęły się mszą św. z udziałem pocztów sztandarowych, by później przenieść się pod pomnik.

Przy udziale organizatorów – przedstawicieli Liceum Ogólnokształcącego im. K. I. Gałczyńskiego w Otwocku, władz samorządowych, duchowieństwa i licznie zebranych gości, w nie-dzielę 10 kwietnia br. pod pomnikiem katyńskim wspominano ten okrutny mord.

Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak w swym wystąpieniu podkreślił, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach, szczególnie w obliczu wojny, która wywołana przez Rosję dziś dotyka naszych przyjaciół z Ukrainy. Wielu z nich dzieli podobny los do tego, który w latach 40' ubiegłego wielu podzielili przedstawiciele ówczesnych, nie tylko wojskowych elit.

W imieniu władz powiatu, obok Starosty Otwockiego, wieniec złożyła Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Olszewska i Członek Zarządu Powiatu Otwockiego Dariusz Kołodziejczyk.

W niedzielę 10 kwietnia br. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku odbyła się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po zakończeniu mszy poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, który znajduje się na terenie Parafii. W uroczystości wziął udział Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak oraz Prezydent Miasta Otwocka Jarosław Margielski.