Uczczono 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Data: 02.08.2018 r., godz. 14.30    293
Punktualnie o godzinie 17 na Skwerze Szarych Szeregów w Otwocku uczczono 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozbrzmiały syreny, zorganizowano apel pamięci i lokalne uroczystości. Godzina „W” była formalnym początkiem Powstania Warszawskiego. W milczeniu oddano hołd poległym bohaterom.
Uroczystości patriotyczne rozpoczął Radny Rady Powiatu Piotr Kudlicki, który odczytał list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Wiceprezydent Otwocka Piotr Stefański, Starosta Otwocki Mirosław Pszonka oraz Przewodniczący Miasta Otwocka przemówili do mieszkańców miasta Otwocka.

„Składamy hołd, przywołując pamięć i oddając cześć. Składamy go w dniu obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, dni krwi i chwały, które były szczytowym momentem myśli i woli trwania”
– mówił Starosta Otwocki Mirosław Pszonka.

Starosta Otwocki Mirosław Pszonka w asyście Radnego Rady Powiatu Janusza Golińskiego złożył winiec z biało-czerwonych kwiatów. W uroczystości udział wziął Radny Artur Brodowski.

74-lata temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono po powstaniu z miasta, które zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Beata Poniatowska