Powiatowe Dożynki

Data: 20.08.2018 r., godz. 10.00    655
15 sierpnia 2018 roku, miejscowość Kąty w Gminie Kołbiel, stała się gospodarzem powiatowego święta plonów, które jest corocznym ukoronowaniem trudu i pracy rolników. Wydarzenie współorganizował i finansował Powiat Otwocki.
Od przejścia korowodów dożynkowych z wieńcami i chlebem oraz pocztów sztandarowych przy asyście Orkiestry Dętej OSP z Karczewa rozpoczęły się tegoroczne obchody Dożynek Powiatowych. Po pochodzie nastąpiła uroczysta msza święta, którą koncelebrował ksiądz Marcin Bielicki, kapelan z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Prof. A. Grucy w Otwocku. W trakcie mszy ksiądz poświęcił chleby i wieńce dożynkowe przygotowane przez miejscowości: Kąty gm. Kołbiel, Chrząszczówka gm. Kołbiel, Chrosna gm. Kołbiel, Wola Sufczyńska gm. Kołbiel, Zabieżki gm. Celestynów i Gmina Wiązowna.

Po zakończeniu mszy świętej nadszedł moment na oficjalne przemówienia organizatorów i zaproszonych gości. Dariusz Sokół – Radny Rady Powiatu w Otwocku, współorganizator i pomysłodawca wydarzenia przywitał organizatorów tegorocznych dożynek: Mirosława Pszonkę – Starostę Otwockiego, Dariusza Grajdę – Przewodniczącego Rady Powiatu w Otwocku, Barbarę Markowską – Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu w Otwocku, Romana Zdunika i Anetę Bartnicką - Członków Zarządu Powiatu oraz włodarzy gmin z terenu powiatu: Witolda Kwiatkowskiego – Wójta Gminy Celestynów i Janusza Budnego – Wójta Gminy Wiązowna.

Starostowie Dożynek – Wanda Mazek i Dariusz Piętka wręczyli gospodarzom wydarzenia: Przewodniczącemu Rady Powiatu, Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu i Staroście Otwockiemu, dożynkowy, chleb z życzeniami, by nigdy nie zabrakło go na stołach mieszkańców powiatu otwockiego.

Oficjalne przemówienia rozpoczął Dariusz Grajda, jako reprezentant zarówno nieobecnego Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika, jak i Rady Powiatu w Otwocku. Podkreślił, jak ważna w pracy na roli jest więź i wspólnota ludzi, którzy razem pracują dla wspólnego dobra.

Po 10 latach ponownie spotykamy się w miejscowości Kąty, w gminie Kołbiel, by wspólnie podziękować wszystkim związanym z rolnictwem i dbającym o plony, za całoroczny trud ich codziennej pracy. To dzięki ich ciężkiej pracy na stoły w naszych domach trafia chleb. – tymi słowami rozpoczął Mirosław Pszonka – Starosta Otwocki. W swoim przemówieniu podkreślił jak ciężką i trudną pracę wykonują codziennie rolnicy.

Po oficjalnych przemowach dla zgromadzonych gości wystąpił Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Sokołowianie. Zespół złożony z młodych ludzi zatańczył najbardziej znane tańce ludowe.

Nadszedł także moment na wyróżnienie osoby szczególnej, która w znaczący sposób przyczyniła się do propagowania kultury ludowej i upowszechniania jej wśród młodych. Włodarze Powiatu Otwockiego wręczyli podziękowania Pani Janinie Krupie – mieszkance Wsi Kąty. Nagrodzona nie kryła swojego wzruszenia z faktu, że jej praca została zauważona i doceniona. Okolicznościowe dyplomy wręczono również delegacjom dożynkowym oraz licznie przybyłym pocztom sztandarowym.

Krótko po godzinie 12.00 zaczęła się część rozrywkowa dożynek, czyli Gala Disco Polo. Fani tego gatunku muzyki, na scenie w Kątach mogli zobaczyć i posłuchać największe gwiazdy disco polo. Organizatorzy zaprosili do występów zespoły: Kordian, After Party, Playboys, Piękni i Młodzi, Cliver, Camasutra, Dejw, Defis, Exaited, Extazy, Lili, Megustar, Veegas, Gesek, Carmel i Julius, Etna, Invox, Maxel, Jagoda i Brylant, Powerboy, Skalars, Volans oraz gwiazdę wieczoru Mario Bischina z Rumunii. Tak bogaty program artystyczny zgromadził rzesze fanów muzyki disco polo, którzy do późnych godzin nocnych bawili się na dożynkowym placu.

Biuro Kultury i Promocji