Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

Data: 12.09.2018 r., godz. 11.00    274
8 września przed południem młodzież klas mundurowych z trzech szkół Powiatu Otwockiego: ZS w Karczewie, ZSEG w Otwocku i ZS nr 2 w Otwocku oraz zaproszeni goście zebrali się w ogrodzie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku, aby włączyć się do narodowej akcji czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
Wszyscy starali się wczuć w klimat lat po I wojnie światowej, jak i lat triumfu Polski, dlatego każdy, kto mógł założył na siebie rekwizyt nawiązujący do tamtych czasów. Szczególnie malowniczo prezentowały się panie w sukienkach z lat XX z szalami z kolorowych piór. Nie mogło też zabraknąć postaci Józefa Piłsudskiego, w którego wcielił się uczeń klasy maturalnej z ZS nr 2 w Otwocku.

Narodowe Czytanie w PBP rozpoczęło się od wojskowej musztry. W imieniu przybyłych do naszej biblioteki uczniów klas mundurowych, oficer prowadzący wystąpił z prośbą do „Marszałka Piłsudskiego” o wyrażenie zgody na prowadzenie uroczystości. Zgodę otrzymał. Wówczas na komendę „do hymnu” odśpiewaliśmy chórem dwie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Gości uroczyście przywitała dyrektor PBP, Anna Bielicka i zaprosiła do wsłuchania się w tekst „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Jako pierwsza czytała Bożena Żelazowska, przedstawicielka Marszałka Mazowsza, Adama Struzika. Po niej czytali przedstawiciele Powiatu: członek zarządu, Aneta Bartnicka, przewodniczący Rady Powiatu, Dariusz Grajda wraz z wiceprzewodniczącą, Barbarą Markowską oraz wicestarosta Paweł Rupniewski.

„Przedwiośnie” czytali również, Krystyna Obara – Morawska ze Stowarzyszenia Klub Twórczego Myślenia w Otwocku, Joanna Kożan – Łazor, polonistka i poetka, nasi czytelnicy: Anna Sugier – Szerega i Mariusz Kośmicki – Żórawski oraz nauczyciele: Beata Kwaśniak z ZS nr 2 w Otwocku i Ewa Kardasiewicz z ZS w Karczewie. Na koniec lekturę czytali uczniowie – przedstawiciele klas mundurowych oraz uczniowie technikum ZS nr 2 w Otwocku.

Podsumowania Narodowego Czytania „Przedwiośnia” dokonała Jolanta Wilczek, polonistka ZS nr 2 w Otwocku, która barwnie opowiedziała o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego.

Czytaniu fragmentów powieści Stefana Żeromskiego towarzyszyły nagrania pieśni patriotycznych, a jedną z nich, pt. Legiony wszyscy odśpiewali wspólnie.

Następnie dyrektor PBP, Anna Bielicka zaprosiła uczestników imprezy na poczęstunek.

Dziękujemy przybyłym Gościom, którzy zechcieli się przyłączyć do tej narodowej akcji, Sponsorom, a w szczególności Młodzieży, wspaniale reprezentującej swoje szkoły.

Sylwia Królak
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku