Żołnierz Niepodległej Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony

Data: 25.09.2018 r., godz. 15.00    423
W minioną sobotę 22 września w Otwocku odbyły się uroczystości „Żołnierz Niepodległej Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony”. W tym roku przypada 117. rocznica urodzin Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, autora raportów o Holocauście.
Podczas zwołanej Nadzwyczajnej Sesja Rady Miasta Otwocka o godz. 11.00 w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury, Pani Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, dzieci rotmistrza, otrzymały tytuły Honorowych Obywateli Miasta Otwocka.

Następnie otwocczanie i zaproszeni goście wzięli udział w mszy świętej w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w intencji śp. Żołnierza Niepodległej.

Po mszy świętej nastąpił pełen zadumy marsz pamięci do ronda imienia Polskiego Państwa Podziemnego oraz skweru imienia Witolda Pileckiego gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie popiersia dłuta prof. A.M.Zyśko .

Wydarzenie zorganizowane przez Miasto Otwock oraz Fundację „Gdzie” zgromadziło przedstawicieli samorządów z całego Powiatu , a także mieszkańców z najdalszych części naszego regionu. To patriotyczne święto było doskonałą okazją do wspólnego złożenia hołdu bohaterom.

W niedzielne przedpołudnie 23 września ostatnią częścią uroczystości 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości był zorganizowany I Bieg Charytatywny im. rtm. Pileckiego.