Marsz Pamięci i Modlitwy - 80. rocznica zagłady Otwockich Żydów

Data: 23.08.2022 r., godz. 14.30    1527
19 sierpnia, w 80. rocznicę zagłady Otwockich Żydów odbył się Marsz Pamięci i Modlitwy. Potomkowie ocalałych Żydów, władze samorządowe i ambasadorzy złożyli kwiaty i znicze pod Pomnikiem Pamięci Otwockich Żydów.
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich wraz z Towarzystwem Przyjaciół Otwocka od 20 lat organizuje Marsze Pamięci i Modlitwy upamiętniające zagładę Otwockich Żydów.

W tym roku przypadła 80. rocznica tego tragicznego wydarzenia, podczas którego zginęła większość żydowskich mieszkańców Otwocka. Ulicami Otwocka szli obok siebie między innymi: Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger, biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, Prezydent Miasta Otwocka Jarosław Margielski, rabin Icchak Rapoport, ks. dziekan Bogdan Sankowski, rodziny ocalałych Żydów, władze samorządowe i dziesiątki mieszkańców regionu. W imieniu władz Powiatu Otwockiego wiązankę złożyli: Grażyna Kilbach Przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego, Grażyna Olszewska Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego oraz Grzegorz Michalczyk Członek Zarządu Powiatu Otwockiego.

Wspomnienia ocalałych Żydów i ich rodzin, którzy na wydarzenie przyjechali z Izraela, Australii, Stanów Zjednoczonych i Belgii, przybliżyły wszystkim obecnym atmosferę i życie przedwojennego Otwocka, a także tragedię, która nastąpiła 19 sierpnia 1942 roku.