Uroczystości 1 września w Osiecku

Data: 02.09.2022 r., godz. 00.00    1091
Tegoroczne obchody związane z wybuchem II wojny światowej Powiat Otwocki współorganizował wraz z Gminą Osieck. Wydarzenie odbyło się przy pomniku "Poległych podczas II wojny światowej".
83. lata temu nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Był to początek wojny, która zmieniła losy naszego narodu, Europy i świata.

Tegoroczne wydarzenia 1 września upamiętniliśmy w Osiecku wraz z kombatantami, weteranami, samorządowcami, posłem, przedstawicielami służb mundurowych i społecznością lokalną. Oprócz licznych pocztów sztandarowych, wydarzenie uświetnili uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku. Po zakończonych uroczystościach uczniowie przeprowadzili pokaz musztry paradnej.

Rangę uroczystości podnosił fakt, że podczas wydarzenia został poświęcony „Pomnik ofiar poległych podczas II wojny światowej”. Przypomina on tragiczne losy m.in. mieszkańców Osiecka, z których wielu nigdy nie wróciło do swoich domów…

Obecny podczas uroczystości Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak podkreślił, jak ważna jest wolność, którą wywalczyli nasi przodkowie, a także troska o nią i wychowywanie w jej duchu przyszłych pokoleń. Gospodarz miejsca, na terenie którego się spotkaliśmy - Wójt Gminy Osieck Karolina Zowczak przypomniała natomiast tragiczne losy wielu osieckich rodzin, których życie przerwała jedna z najtragiczniejszych wojen.