Żołnierze wyklęci dzisiaj

Data: 14.03.2019 r., godz. 14.00    384
Szacuje się, że w działania powojennego podziemia zaangażowanych było nawet 180 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy walczyło z bronią w ręku. Żołnierze Wyklęci ginęli w starciach z oddziałami NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Byli torturowani i mordowani w ubeckich katowniach. Grzebano ich w bezimiennych mogiłach. Mieli być na zawsze wyparci z pamięci. Nie zapomnimy.
W środę 13 marca 2019 r. w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku odbyło się wydarzenie upamiętniające żołnierzy działających w antykomunistycznej konspiracji po zakończeniu II Wojny Światowej. W trakcie spotkania prelekcję wygłosił dr Lech Kowalski – historyk wojskowości zajmujący się tematyką żołnierzy wyklętych. Przedstawił działania Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwalczającego antykomunistyczną konspirację w latach 1944-1956. Kolejnym prelegentem, był Krzysztof Bukowski(syn por. Edmunda Bukowskiego) , którego rodzice byli zaangażowani w walkę z władzą komunistyczną. Prelekcje spotkały się z żywym odbiorem publiczności, która aktywnie uczestniczyła w wydarzeniu zadając liczne pytania.
Spotkanie dało możliwość, oprócz zapoznania się z prelekcjami, obejrzenia filmów o tematyce historycznej, znajdujących się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej. Filmy, osadzone w różnych stylistykach, poruszające tematykę żołnierzy wyklętych, stanowiły doskonałe uzupełnienie spotkania.
W wydarzeniu, prowadzonym przez pana Piotra Kudlickiego, Przewodniczącego Rady Powiatu w Otwocku, wzięli udział przedstawiciele samorządów z terenu powiatu otwockiego, w tym pan Cezary Łukaszewski – Starosta Otwocki, pan Krzysztof Kłósek – Wicestarosta Otwocki oraz pan Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka. Nie zabrakło także przedstawicieli służb powiatowych – policji oraz straży pożarnej, a także księży z parafii na terenie powiatu. W wydarzeniu uczestniczyli licznie nie tylko starsi mieszkańcy, ale także młodzież i dzieci.
Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Otwocku przy współudziale Powiatu Otwockiego oraz miasta Otwock.

Link do galerii foto na Facebook