Otwock - Bluesowa Stolica Mazowsza

Data: 12.10.2022 r., godz. 09.10    1101
Już 22 października w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku w ramach projektu "Otwock - Bluesowa Stolica Mazowsza przedstawia" wystąpi John Porter. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Powiatu Otwockiego.

John Porter pochodzi z Walii. W  latach 70-tych dotarł do Polski, gdzie postanowił osiedlić się na stałe. Początek jego kariery to przede wszystkim współpraca z Korą i Markiem Jackowskim, z którymi współtworzył trio 'Mannam - Elektryczny Prysznic'. Trzy lata później artysta opuścił zespół i założył swoją własną formację, którą nazywa po prostu Porter Band. Wkrótce rozpoczął karierę solową. W 1983 roku wydał płytę "Magic Moments", pierwszy album unplugged w Polsce.

W 1990 roku John w wielkim stylu powrócił jako Porter Band w zupełnie odnowionym składzie. Muzycy wydali jeden album studyjny "Porter Band '99", koncertowe "Electric", oraz nagrali materiał na nowy krążek zatytułowany "Psychodelikatesy". Niestety z powodu problemów ze znalezieniem wydawcy zespół rozpadł się. Kolejnym etapem zarówno w życiu osobistym, jak i artystycznym była współpraca z Anitą Lipnicką. Zarejestrowany w 2002 roku utwór "For you" zaśpiewany wspólnie z Anitą okazał się być kolejnym punktem zwrotnym w karierze Johna. Rok później ukazała się płyta "Nieprzyzwoite piosenki", która została entuzjastycznie przyjęta przez fanów i krytyków. Krążek osiągnął status "Złotej płyty" oraz otrzymał Fryderyka za "Najlepszy album".

W2005 roku John Porter zostaje odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"s. W 2008 roku ukazała się ostatnia płyta duetu Lipnicka Porter "Goodbye". 18 marca 2011 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Johna Portera  "Back in Town". W październiku 2014 wydana została ostatnia płyta "Honey Trap".

Artysta obecnie jest w trakcie przygotowywania płyty z Agatą Karczewską, która wyjdzie w przyszłym roku. Agata Karczewska będzie gościem Johna Portera podczas koncertu w Powiatowym Młodziezowym Domu Kultury w Otwocku.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Powiatu Otwockiego.

Porter plakat 3.jpg (646 KB)