XIX Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku

Data: 21.10.2022 r., godz. 09.00    1067
W dniach 5-13 listopada 2022 r. odbędzie się XIX Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku. Wstęp na koncerty jest wolny. Obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania w kasie teatru godzinę przed koncertem.
Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku to największe cykliczne wydarzenie kulturalne w Otwocku i powiecie otwockim. Festiwal odbywa się rokrocznie od 2004 roku. W ramach festiwalu odbywają się recitale, koncerty kameralne oraz orkiestrowe z udziałem wybitnych solistów i kameralistów z Polski oraz zagranicy.

Tegoroczny program tradycyjnie zawiera zarówno tzw. przeboje muzyki klasycznej, jak i kompozycje dla wymagających słuchaczy. W ramach XIX EFM odbędą się dwa koncerty Otwockiej Orkiestry Kameralnej oraz zaproszonych solistów (Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Kama Grott-Tomaszek - obój i Klaudiusz Baran - bandoneon), koncerty kameralne (Tansman Trio, duet skrzypcowy Lubowicz-Danowicz) oraz koncert specjalny pn.”Samotne wyspy serc”, z twórczością Krzysztofa Komedy i Wojciecha Młynarskiego w interpretacji wybitnych jazzowych wokalistów - Kamili Abrahamowicz i Wojciecha Myrczka z towarzyszeniem Grott Orkiestry pod kierownictwem Michała Grott.

Festiwal skierowany jest szczególnie do mieszkańców Otwocka i powiatu otwockiego, którzy licznie przybywają na festiwalowe wydarzenia od pierwszej edycji. Ze względu na szeroką ofertę wydarzeń, różnorodność gatunków muzycznych i uniwersalność przekazu festiwal skierowany jest do wszystkich grup wiekowych. Festiwal jako wizytówka kulturalna Otwocka spełnia również ważną rolę w promocji miasta i powiatu.

W 2019 roku zainaugurowała działalność Otwocka Orkiestra Kameralna, która powstała na bazie orkiestry festiwalowej, która działała w czasie festiwalu. Orkiestra pracowała pod kierunkiem legendarnego koncertmistrza Jana Staniendy, po którego nagłym odejściu w 2021 roku obecnie pracuje pod kierunkiem wychowanków profesora: Roksany Kwaśnikowskiej i Jakuba Grott. Jako twórcy festiwalu, rodowici otwocczanie pragniemy, aby festiwal promował Otwock, a w szczególności związanych z nim Artystów.

Program festiwalu
5 listopada VIVA PIAZZOLLA!
Roksana Kwaśnikowska - skrzypce

12 listopada STORIES
Dawid Lubowicz - skrzypce
Christian Danowicz - skrzypce
W programie: kompozycje D.Lubowicza z płyty "Stories"

13 listopada ORKIESTROWO

Kama Grott-Tomaszek - obój
Roksana Kwaśnikowska - skrzypce, dyrygent
Otwocka Orkiestra Kameralna
Wprogramie: G.F.Telemann, D.Cimarosa, W.A.Mozart, E.Grieg, R.Twardowski

Wszystkie koncerty odbędą się w Teatrze Miejskim im. S. Jaracza w Otwocku o godz.19.00.

Wstęp wolny (obowiązują bezpłatne wejściówki, do pobrania w kasie teatru godzinę przed koncertem).

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Powiatu Otwockiego.