Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
 • Pytanie: (kategoria: Urząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Czy przewiduje Pani wypłatę premii dla urzędników do końca 2014 roku?
  (Tomasz, 05.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Regulaminy wynagrodzeń w urzędach nie przewidują takiego składnika, jak premia.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Jak ocenia pani współpracę z Otwockiem?

  Podobno jest jakiś konflikt na linii powiat - miasto. Nie doczytałam się tego w gazetach, ale słychać to w środowisku samorządowym. Podobno biblioteki walczą ze sobą, wydziały kultury też, a urzędnicy miejscy skarżą się na tych w starostwie. Do tego dochodzi niechciane biuro paszportowe i Zarząd Dróg - relikt dawnych czasów, który dostaje chyba najniższą ocenę ze wszystkich instytucji! Czy to przyczyny polityczne? Próbowaliście się dogadać? Bo niby pracujecie w tym samym mieście, a jakby każde czuło się jak w enklawie. Na niekorzyść nas - mieszkańców!

  Czy sądzi Pani, że przed wyborami sytuacja poprawi się czy pogorszy?

  Pozdrawiam i życzę kolejnych zwycięstw!
  (Danuta, 03.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  To są plotki. Biblioteki, wydziały kultury rywalizują - nie walczą, w trosce o dobro mieszkańców. Jak to "niechciane" biuro paszportowe? Prawie połowa mieszkańców powiatu otwockiego to otwocczanie. Biuro może być w każdej chwili przeniesione do Warszawy, bo jest to zadanie Wojewody. Więc ten, kto mówi "niechciane" - niech się zastanowi, co mówi.

  Pani Danuto, proszę nie słuchać ludzi, którzy uwielbiają magiel.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Urząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Kiedy planuje Pani wprowadzić system kolejkowy w całym urzędzie? Jak widać w Komunikacji działa, może przydałby się też w Architekturze itp.?

  Pozdrawiam.
  (Jacek, 02.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  W budynku starostwa przy ul. Komunardów planowany jest remont części budynku po byłym Domu Dziecka. Wówczas kompleksowo wprowadzimy udogodnienia dla interesantów. Chciałabym tę inwestycję wykonać w przyszłym roku. Jednak nie ja o tym decyduję, tylko Rada Powiatu.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Kultura)
  Szanowna Pani Starosto

  Ilu czytelników ma biblioteka powiatowa? Ile osób dziennie ją odwiedza? Na wydarzenia przychodzi kilka osób na krzyż. Może szkoda pieniędzy na taką instytucję? A może ktoś w końcu powinien zastanowić się, co z tym zrobić, bo chyba tytuł "powiatowa" jest mocno na wyrost.

  Pozdrawiam.
  (Artur, 28.09.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku jest nową biblioteką publiczną i rozpoczęła udostępnianie zbiorów dla czytelników od 15 października 2013 roku - to zaledwie niecały rok. Od samego początku czynimy starania o odzyskanie czytelników dawnej biblioteki pedagogicznej i zdobywamy nowych, szczególnie dzieci i młodzież. Dotąd było to trudniejsze z powodu zmiany informatycznego systemu katalogowania zbiorów bibliotecznych. Przekształcenie naszej biblioteki z pedagogicznej na publiczną wymagało, w celu ujednolicenia, przejście na system używany w bibliotekach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Od września jest już możliwość przeglądania prawie 100% zasobów w nowym programie bibliotecznym "Mateusz".

  Obecnie mamy ponad 700 czytelników i są to w dużym stopniu osoby, które wcześniej nie korzystały z biblioteki pedagogicznej: dzieci, ich opiekunowie, a także seniorzy. Rozpoczęliśmy powiększanie księgozbioru dla tych grup czytelników. W tym procesie bardzo wspierają nas czytelnicy, składając propozycje nowych zakupów. Dzięki dotacji z budżetu Powiatu Otwockiego możemy realizować je na bieżąco. Dzięki bardzo licznym darom od czytelników możemy wypełnić niszę w naszych dotychczasowych zbiorach, o twórczość dedykowaną dzieciom. Z Biblioteki Narodowej otrzymaliśmy dotację, za którą realizujemy zakupy nowości wydawniczych.

  Jako jednostka kultury realizujemy różne formy działalności kulturalno - oświatowej: lekcje literackie dla dzieci, spotkania autorskie, prelekcje, wystawy i wystawki. W otwarciu aktualnie dostępnej wystawy o Oskarze Kolbergu uczestniczyło ponad 30 osób. Bierzemy udział w projekcie unijnym prowadzonym przez Powiat Otwocki, w ramach którego otrzymaliśmy 10 laptopów na stworzenie punktu konsultacyjnego i prowadzimy z wolontariuszami "Orange" kurs komputerowy dla kilkunastu seniorów. Zainteresowanie tym projektem z dnia na dzień wciąż rośnie. Na co dzień ten nowoczesny sprzęt komputerowy jest wykorzystywany przez użytkowników czytelni..

  Rozpoczęliśmy także realizację zadań wynikających ze statusu biblioteki powiatowej. Dotyczy to współpracy z bibliotekami gminnymi i biblioteką wojewódzką. Ponadto udostępniamy bogatą kartotekę regionalną tradycyjną i zestawienia bibliograficzne regionalne, rozpoczęliśmy tworzenie bibliografii regionalnej w nowym programie "Mateusz", przesyłamy opracowane opisy zbiorów regionalnych dotyczących powiatu otwockiego do Bibliografii Województwa Mazowieckiego.

  Status i zadania bibliotek powiatowych określa ustawa o bibliotekach. Odsyłam do tego dokumentu, a także do uchwał i statutu naszej biblioteki. Mogę się domyślać, skąd wynika Pana niechęć do tej placówki. Ale proszę mi odpowiedzieć, czy Prezydent Miasta Otwocka, chciałby wykładać środki dla biblioteki w Otwocku na zajmowanie się regionalizmami całego powiatu? Do tego jest niezbędna placówka wyższego szczebla.

  Z poważaniem,

  Janusz Budny
  Członek Zarządu Powiatu
 • Pytanie: (kategoria: Zażalenia)
  Szanowna Pani Starosto

  Najbardziej zadłużone samorządy (RANKING)

  Czy zechce Pani Starosta skomentować tę informację? Rozumiem, ze po dziurawych drogach, tragicznej obsłudze szpitalnej i dziadostwie w urzędzie to kolejny sukces kadencji? A może księgowych powinno się zmienić?

  Pozdrawiam.
  (Artur, 28.09.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Przytaczane informacje są nieaktualne. Obecnie zadłużenie Powiatu otwockiego wynosi 49,5% z tendencją trwale malejącą. Proszę zapoznać się z inwestycjami wykonanymi przez powiat w obecnej kadencji w szerszym kontekście, kryzys gospodarczy, pozyskane środki finansowe zewnętrzne, to Pana osądy okażą się nie na miejscu.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Urząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Czy niezadowolone miny Pań z Wydziału Komunikacji wynikają z niewolniczego traktowania czy za "wysokich" pensji? Jakby siedziały za karę - podobnie jak Pani z sekretariatu, która odbierając telefon mówi, jakby wyjątkowo nie lubiła tego, co robi. Przecież interesanci to nie szarańcza, a urząd nie zsyłka!

  Może przed końcem kadencji przydałby się kurs obsługi interesantów?

  Pozdrawiam.
  (Adam, 06.09.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Miło by było, gdyby wszystkie Panie się uśmiechały. Jednak najpierw muszą się koncentrować na dokumentach, sprawdzać ich autentyczność i wprowadzać dane do komputera w większości liczbowe. Właśnie te Panie niedawno wykryły fałszywe dokumenty, natychmiast powiadomiły Policję i na miejscu ujęto złodziei samochodów. Proszę mi wierzyć Pana, sądy są krzywdzące.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inne)
  Szanowna Pani Starosto

  Czy można już korzystać z internetowego katalogu biblioteki?

  Przed wrześniowymi egzaminami to ułatwiłoby mi sprawę, a i dojazd do warszawskich bibliotek BUW i Wydziałowej nie był by potrzebny. Proszę o link?

  Pozdrawiam.
  (Magdalena, 27.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Cieszymy się, że interesuje się Pani naszymi zbiorami. Nam też zależy, żeby informacja o nich jak najszybciej znalazła się w Internecie. Prace nad tworzeniem katalogu komputerowego w programie "Mateusz" są bardzo zaawansowane. Obecnie około 75% zbiorów już zostało ujętych. Trwają rozmowy między właścicielem programu a administratorem strony internetowej biblioteki w sprawie zamieszczenia opracowanej już części zbiorów od nowego roku szkolnego w postaci zakładki na naszej stronie internetowej: www.biblioteka.powiat-otwocki.pl.

  Z poważaniem,

  Ewa Koc
  Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku.
  Telefon 22 779 70 50 lub mail: biblioteka@powiat-otwocki.pl.
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Mam pytanie: czy nie lepszą i tańszą inwestycją było by zrobienie ronda na ulicy Świderskiej z Westerplatte w Karczewie?

  Z tego co wyczytałam, to droga na ulicy Świderskiej należy do dróg powiatowych i ponoć planowana jest tam sygnalizacja świetlna. Proszę o odpowiedź czy nie lepszym rozwiązaniem było by rondo.

  Pozdrawiam
  (Beata, 27.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że rozważania czy wykonać sygnalizację świetlną czy też rondo na w/w skrzyżowaniu były prowadzone zanim przyjęliśmy zadanie do budżetu Powiatu na rok 2014.

  Otóż za wykonaniem sygnalizacji świetlnej przeważały następujące argumenty:
  -brak miejsca na rondo z wyspą centralną (najazdowe ronda naszym zdaniem nie do końca zdają egzamin),
  -dużo wyższe koszty związane z budową ronda.

  W związku z powyższym została podjęta decyzja o budowie sygnalizacji świetlnej.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  W ostatnich miesiącach widać bardzo duże zmiany, jakie zachodzą w naszym powiecie, a mianowicie są budowane ścieżki rowerowe. Jestem kierowcą i cieszę się że, małymi krokami prowadzone są prace mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. My kierowcy może nie jesteśmy święci na drodze i nasza kultura zachowania na drodze wymaga dużo do życzenia, ale chciałabym zwrócić uwagę na zachowanie się rowerzystów na drodze i przejściach dla pieszych, na niestosowanie się rowerzystów do przepisów i przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych, gdzie nie ma znaku informacyjnego o ścieżce rowerowej. Chciałabym zwrócić uwagę na niekorzystanie ze ścieżki rowerowej przez rowerzystę, gdy jest ona wzdłuż drogi. Ostatnio widziałam na ul. Batorego w Otwocku (vis a vis szpitala w stronę Biedronki) pewną mamę, która jechała rowerem obok dziecka zasłaniając je swoim rowerem, utrudniając ruch kierowcom pomimo, że 2 metry od drogi jest ścieżka rowerowa. Rozumiem, że zmieniły się przepisy dające większe uprawnienia rowerzystom, ale odnoszę wrażenie, że niektórzy zachowują się jak święte krowy i są nietykalni. Miałam również sytuację, w której młoda dziewczyna z impetem wjechała na przejście dla pieszych nawet nie zwalniając, ani się rozglądając czy coś jedzie czy nie. Całe szczęście, że zatrzymałam się w tym miejscu, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Takie sytuacje są nagminne w naszym powiecie, gdyż nie tylko ja miałam taka sytuację.

  Chciałabym, żeby władze zwróciły uwagę na rowerzystów oraz żeby Policja zwróciła uwagę na ich zachowanie i egzekwowała przestrzeganie przez rowerzystów prawa ruchu drogowego. Bo jakby nie było, to zawsze będzie wina kierowcy. Tylko, że kierowca ma większe szanse w zderzeniu z rowerzystą.

  Pozdrawiam.
  (Genowefa, 26.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Zgadzam się z Panią w zupełności. Codziennie będąc kierowcą obserwuję wykroczenia rowerzystów. Proszę zauważyć, że ścieżek rowerowych w powiecie otwockim są dziesiątki kilometrów. Policja nie jest w stanie w jednym czasie patrolować wszystkich. Zatem brak kultury niektórych cyklistów będziemy obserwować jeszcze długo. Tym niemniej przekażę Pani uwagi Komendantowi Policji w Otwocku.

  Z poważaniem

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Ponawiam moje pytanie, na które jeszcze nie dostałam odpowiedzi a wysyłałam je 23.06.2014 r.: Chciałabym się dowiedzieć czy kiedykolwiek powstanie jakaś ścieżka rowerowa z Otwocka do gminy Celestynów? Jazda rowerem drogą ze Starej Wsi do samego Śródborowa jest bardzo niebezpieczna i sądzę, że należałoby coś z tym zrobić.

  Pozdrawiam.
  (Karolina, 26.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Na wstępie przepraszam za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi. Sprawa ścieżki rowerowej z Otwocka do Celestynowa przedstawia się następująco. Można śmiało powiedzieć, że cała droga od POL-HOT-u w kierunku Celestynowa wymaga przebudowy. Aby rozpocząć częściową realizację tego zadania Zarząd Powiatu zdecydował, że musimy wesprzeć się środkami zewnętrznymi, gdyż nas jako samorząd powiatowy niestety nie stać na jego realizację.

  Stąd została podjęta decyzja o wystąpieniu w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - o dofinansowanie.

  Realizacja zadania Etap III kosztowałby około 3.000.000,00 zł. Montaż finansowy przedstawiłby się następująco: środki z NPPDL - 1.500.000,00 zł, środki gminy Celestynów - 750.000 zł, środki Powiatu - 750.000 zł.

  Przebudowa drogi z Otwocka do Celestynowa obejmowałaby, oczywiście, budowę chodnika i ścieżki rowerowej. Tylko otrzymanie wsparcia finansowego, o którym mowa powyżej umożliwi w roku 2015 realizację tego zadania.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki