Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
 • Pytanie: (kategoria: Kultura)
  Szanowny Panie Starosto

  Czy wie Pan, że dwa produkty żywnościowe z naszego powiatu są wpisane na listę Ministerstwa Rolnictwa jako produkty tradycyjne województwa mazowieckiego? Dlaczego tej informacji nie znajdfziemy na stronie internetowej Powiatu otwockiego? Produkty te od 2007 roku widnieją na liście Ministerstwa Rolnictwa. Promocja to nie tylko pisanie o historycznych budynkach, klimacie czy też o sławnych ludziach, to także pamięć o produktach wytwarzanych i związanych z danym miejscem. Produkty regionalne są częścią dziedzictwa kulturowego Czym może pochwalić się powiat otwocki? Sosnami? Klimatem? Kołbielskim folklorem? Klimat i folklor turysta może znaleźć np. w Puszczy Kurpiowskiej. A może pochwalmy się czymś, co wyróżnia nasz powiat?

  Pozdrawiam.
  (Robert Flaziński, 06.02.2015 r.)
  Foto Krzysztof Olszewski
  Członek Zarządu Powiatu
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Dziękuję za zainteresowanie powiatem otwockim. Jestem dumny z tego, że mieszkańcy powiatu otwockiego interesują się dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

  Zgadzam się z Panem w kwestii, iż produkty regionalne są częścią dziedzictwa kulturowego. W związku z powyższym dołożę wszelkich starań, by dziedzictwo kulturowe naszego regionu było promowane w szerszym zakresie, np. poprzez organizację wydarzeń związanych z produktami regionalnymi, czy też promowanie tychże produktów na oficjalnej stronie powiatu.

  Z poważaniem

  Roman Zdunik
  Członek Zarządu Powiatu
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowny Panie Starosto

  Będę wdzięczna za interwencję w sprawie odśnieżania dróg w powiecie. Niestety Otwock oraz przynależne do powiatu drogi są jedynymi, których w ogóle się nie odśnieża! Dziś rano cała Nadwiślańska, czyli droga powiatowa 801 była jednym wielkim lodowiskiem, i tak jest na co dzień! Pomijam dramatyczny stan nawierzchni w Otwocku i na drodze 801, ale posypać solą czy odśnieżyć, to chyba by wypadało! W tym roku zima nie jest sroga więc chyba macie jeszcze fundusze na trochę soli czy piasku?

  Pozdrawiam.
  (Magdalena, 29.01.2015 r.)
  Foto Cezary Łukaszewski
  Starosta Otwocki
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że ma Pani błędne informacje dotyczące dróg powiatowych. Przytoczona przez Panią droga 801 nie jest drogą powiatową, a wojewódzką. W związku z powyższym, uwagi przedstawione w piśmie winny być skierowane do MZDW.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Kultura)
  Szanowny Panie Starosto,

  Dlaczego znów zmieniły się godziny pracy biblioteki?
  Obiecaliście, że będzie pracować dla nas, studentów i osób pracujących, a nie dla pracowników. Wyślijcie je na jakieś szkolenia lub do innych bibliotek. Niech biorą przykład z BUW lub Józefowa, w których bibliotekarze są uśmiechnięci i uprzejmi. Czas skończyć ze standardami sprzed 40 lat!
  (Daria, 17.01.2015 r.)
  Foto Grzegorz Michalczyk
  Członek Zarządu Powiatu
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Godziny pracy Powiatowej Biblioteki zostały dostosowane do zaistniałej trudnej sytuacji kadrowej. W styczniu, odeszła jedna z pań na długotrwałe zwolnienie lekarskie, zostały tylko dwie panie bibliotekarki, w tym pani dyrektor, której prawo nie pozwala pracować w soboty.
  W lutym planujemy kolejną zmianę godzin pracy, ze względu na uzupełnienie składu kadry. Postaramy się ułożyć godziny pracy tak, aby Czytelnicy mogli korzystać z naszych zasobów w jak najbardziej dogodny sposób. Za styczniowe utrudnienia bardzo przepraszam.

  Z poważaniem,

  Aneta Bartnicka
  Członek Zarządu Powiatu
 • Pytanie: (kategoria: Kultura)
  Szanowny Panie Starosto

  Od kogo mogę się dowiedzieć o planach na kulturę na ten rok?
  Zbieram dane do pracy zaliczeniowej, a w Wydziale Kultury powiedziano mi, że jeszcze nie mają kalendarzy. Z lat poprzednich pobrałam je ze strony. Koniec stycznia i nikt jeszcze nic nie wie?

  Pozdrawiam!
  (Daria, 17.01.2015 r.)
  Foto Krzysztof Olszewski
  Członek Zarządu Powiatu
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Projekt kalendarza wydarzeń kulturalnych opiera się na wydarzeniach zorganizowanych w 2014 r. w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz zgłoszonych wnioskach przez organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego.
  Zmiany w kalendarzu wydarzeń kulturalnych będą nanoszone po uchwaleniu budżetu powiatu na 2015 r., tj. po Sesji Rady Powiatu, która planowana jest na 29 stycznia 2015 r.

  Z poważaniem,

  Roman Zdunik
  Członek Zarządu Powiatu
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Dzień dobry,

  Panie Starosto miesiąc temu zadałam Panu pytanie na temat mostu na Świdrze, do dziś nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.
  (Magdalena, 07.01.2015 r.)
  Foto Cezary Łukaszewski
  Starosta Otwocki
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że w budżecie powiatu na rok 2015 takiego zadania nie ma. Będziemy natomiast w najbliższych dniach prowadzili rozmowy z Gminami Józefów i Otwock w kwestii możliwość budowy mostu. W związku z powyższym, bardziej konkretnych informacji będziemy mogli udzielić w miesiącu marcu.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inne)
  Szanowny Panie Starosto

  Ponownie wracam do tematu rozbudowy NUKLEONIKA. Poprzednia Pani starosta mnie okłamała że wszystko idzie zgodnie z planem. Niestety budowa ma 6 miesięcy opóźnienia, non stop są podpisywane aneksy. Czy mógłby Pan zająć się tymi nieprawidłowościami?
  (Tomasz, 16.12.2014 r.)
  Foto Grzegorz Michalczyk
  Członek Zarządu Powiatu
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Nie ma żadnych nieprawidłowości, związanych z rozbudową w Zespole Szkół Nr 2 w Otwocku, przy ul. Pułaskiego 7. Nie jest prawdą, że cyt.: „budowa ma 6 miesięcy opóźnienia” ani „że non stop są podpisywane jakieś aneksy”. Budowa rozpoczęła się, tak jak stanowiło pozwolenie 30 czerwca 2014 r. , a zgodnie z podpisanym jednym aneksem, powinna być zakończona do 31 stycznia 2015 r. Te rygory zostały spełnione, rozbudowę zakończono. Teraz inwestycja jest na etapie odbiorów budowlanych przez różnego rodzaju służby.
  Uważam, że poprzednia pani starosta nie okłamała Pana, a Pańskie oskarżenie jej osoby jest nieeleganckie i bezpodstawne, bo faktycznie wszystko „szło zgodnie z planem”.

  Z poważaniem,

  Aneta Bartnicka
  Członek Zarządu Powiatu
 • Pytanie: (kategoria: Inne)
  Szanowna Pani Starosto

  Czy za banery wyborcze na ogrodzeniu Gurewicza płaciło się? Jaki jest dochód z tego?

  Pozdrawiam.
  (Rafał, 28.11.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie
  Tak, wszyscy płacili wg obowiązujących stawek. Ponieważ kampania wyborcza jest krótka ok. 1 miesiąca, to i wpływy do budżetu niewielkie.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowana Pani Starosto

  Chciałabym zapytać, kiedy planowana jest budowa ścieżek rowerowych, odbudowa chodników na ul. Reymonta w Otwocku?

  Z tego, co się zorientowałam jest to droga powiatowa. Chodniki są w stanie fatalnym, na tej ulicy nie trudno o upadek, kiedy idzie się tak mocno zdewastowanym chodnikiem. Ścieżek rowerowych nie ma, a ruch jednak w kierunku Centrum jest spory (podobnie jest dalej na Żeromskiego w kierunku Centrum - stan chodników podobny, ścieżki rowerowej brak). Do tego na skrzyżowaniu Reymonta i Żeromskiego także ruch jest znacznie większy. Powstały tu dwa duże sklepy, z ulicy podporządkowanej czasami naprawdę ciężko wyjechać. I tutaj jest moje kolejne pytanie o rondo lub światła na tym skrzyżowaniu. Jakie są plany wobec tego rejonu miasta?

  Proszę pamiętać, że przy Reymonta powstały duże osiedla.

  Pozdrawiam.
  (Joanna, 01.11.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Projekt budżetu powiatu na rok 2015 będzie przygotowany do 15 listopada 2014 roku. Niestety, środki finansowe jakie są przeznaczone na utrzymanie bieżące dróg oraz zadania inwestycyjne są, niestety, niewspółmierne do potrzeb. Czy zadanie Państwa, oczywiście bardzo potrzebne ze względów, które Pani przytoczyła wejdzie do planu zadań na rok 2015 będę mógł udzielić pewnej informacji po 15 listopada 2014 r.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  W dniu 9.10.2014r. zostało zadane pytanie, na które nie uzyskaliśmy odpowiedzi, pomimo, że są opublikowane kolejne odpowiedzi nawet już z dnia 28.10. Poniżej ponownie pytanie:

  Jak co roku od 4 lat zwracamy się z prośbą o uwzględnienie w projekcie budżetu na 2015 rok wykonania sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych na ulicy Kraszewskiego w Otwocku na wysokości ul. Ambasadorskiej. Podzielają Państwo nasze zdanie, że ul. Kraszewskiego jest jedną z głównych arterii miasta Otwocka, gdzie ruch samochodowy jest bardzo duży. Samochody rozwijają największą prędkość na wysokości przejścia dla pieszych przy ul. Ambasadorskiej. Dodatkowo nie zatrzymują się, gdy dzieci z rodzicami czekają przed przejściem dla pieszych. My jako rodzice chcielibyśmy zapobiec nieszczęściu, zanim się ono wydarzy. W ubiegły piątek patrol policji sprawdzał trzeźwość kierowców koło godziny 10. na wysokości ul. Chrobrego. Może warto przy okazji sprawdzić prędkość przejeżdżających samochodów. W SP nr 6 w tym roku szkolnym jest aż 5 klas pierwszych i 2 klasy zerówki. W przedszkolach przy ul. Jodłowej i ul. Komunardów również są grupy zerówkowe. Zanim zaczęły do szkoły uczęszczać dzieci z okolicznych osiedli były tylko 2 klasy pierwsze i zapewne będzie coraz więcej dzieci, bo budują się kolejne osiedla w tej okolicy. Wierzymy, iż bezpieczeństwo dzieci również leży Pani Staroście na sercu. Liczymy na to, że składając niniejszy wniosek składamy go w dobre ręce.

  (Wspólnota Mieszkaniowa Nad Świdrem, 09.10.2014 r.)
  (Wspólnota Mieszkaniowa Nad Świdrem, 30.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowni Państwo

  W nawiązaniu do Państwa wystąpienia chciałbym przeprosić za nieterminowe udzielenie odpowiedzi. Wynika ono naprawdę z nawału pracy na drogach, szczególnie w obecnym okresie. Natomiast, jeżeli chodzi o budowę sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ul. Kraszewskiego z ul. Ambasadorską będę mógł powiedzieć po 15 listopada 2014 roku z chwilą opracowania projektu budżetu powiatu na rok 2015.

  Mogę tylko Państwu podpowiedzieć, że gdyby gmina Otwock partycypowała, tak jak miało to miejsce w innych rejonach Otwocka i powiatu, na pewno szansa na realizację takiego zadania byłaby dużo większa.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inwestycje)
  Szanowna Pani Starosto

  Ponownie wracam do tematu rozbudowy "Nukleonika". Termin zgodnie z zapytaniem ofertowym budowy kończy się 1 listopada br. Parę tygodni temu zapewniała Pani, że termin zostanie dotrzymany. Po mojej rozmowie z robotnikami wynika, że są opóźnienia kilku miesięczne przez zaniedbania w dokumentacji ze Starostwa. Proszę o wyjaśnienie tej sprawy.

  Pozdrawiam.
  (Tomasz, 28.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Proszę w tej sprawie skontaktować się z Dyrektorem Nukleonika, który podpisał umowę z wykonawcą i prowadzi nadzór budowy.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki