Jesteś tutaj:

Spotkanie z wielowymiarową sztuką Aleksandry Wiszniewskiej pt. „Melanż istnień”

837
Czas trwania wydarzenia: od: 07.01.2017 r., godz. 18.00 do: 07.01.2017 r., godz. 00.00

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1,
05-420 Józefów

MOK Józefów
ul. Kardynała Wyszyńskiego 1
05-420 Józefów
tel. 789 20 26

http://www.mokjozefow.pl/

W ten karnawałowy wieczór wejdziemy przy dźwiękach skrzypiec Marceliny Stawowy. Sceneria w jakiej się znajdziemy przeniesie nas w świat symboli, światła i cienia, plamy koloru i kreski, różnorodności zapisu emocji na papierze. Ten zapis emocji pojawi się nie tylko na obrazach zwierząt wiszących na ścianach ale również na trójwymiarowych, efemerycznych, rzeźbach z papieru. Rzeźby w maskach, same będące jedynie atrapą człowieka z łopotem płaszczy zabiorą nas w świat weneckiej maskarady i karnawałowych przebrań. Publiczność zapraszamy do wspólnej celebracji istnienia oraz wniesienia własnego koloru w nasz wspólny karnawał – choćby na szaliku bądź czapce.

notka biograficzna:
Aleksandra Wiszniewska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 1997 r. na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Rysunek i malarstwo studiowała w pracowni Konrada Jarodzkiego.
W swoich pracach artystka przytula ze sobą różne światy: te bardziej niefizyczne z mocno rzeczywistymi. Zewnętrzność, cielesność, namacalność jest pierwszym elementem z jakim konfrontujemy się oglądając obrazy autorki. Drapieżny, mocny rysunek węglem prowokuje, intryguje, zaczepia kreską. Prowadzi wzrok coraz głębiej przez zagęszczenia i zapętlenia kresek, które zmierzają do zderzenia z miękką materią koloru. To zestawienie ukazuje głęboko skrywaną warstwę emocjonalną i sensualną.

Obrazy pełne są przenikających się nawzajem alegorii. Cielesność – ta pierwsza, widoczna warstwa obrazu, jest odniesieniem do świata medialnego, w którym żyjemy, pełnego jaskrawych obrazów i szybkich informacji. Jednakże wnikliwy obserwator jest w stanie znaleźć subtelne przekazy ukrytych uczuć i emocji nierzadko wstydliwych. Kreska Aleksandry opowiada o tęsknocie za subtelną bliskością, namiętnością, pasją, pożądaniem, a czasami zawiścią, terytorialnością, wysublimowaną agresją.

Węgiel – ta kolejna warstwa obrazu odnosi się do świata wewnętrznego. Po węgiel sięgnął człowiek by zawładnąć nad materią ducha w rysunkach naskalnych. Węglem autorka zaklina w obrazie uczucia, szyfruje, sięga do archetypów, komunikuje się z widzem.
Prace Aleksandry można obejrzeć na stronach: www.aleksandrawiszniewska.blogspot.com, www.facebook.com/oli.wiszniewska

Wstęp wolny.