„Akademia Filmu Dokumentalnego” - i film z cyklu – „Problemy Współczesnego Świata” – „Ludzki Wymiar”

536
Czas trwania wydarzenia: od: 27.01.2017 r., godz. 18.00 do: 27.01.2017 r., godz. 00.00

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
05-420 Józefów

MOK Józefów
ul. Kardynała Wyszyńskiego 1
05-420 Józefów

To nowy cykl spotkań, podczas których zaprezentujemy najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Wśród poruszonych tematów znajdą się m.in. relacje między człowiekiem a naturą czy wpływ postępu cywilizacyjnego na poziom szczęścia. Będzie m.in. o pszczołach, o miłości, o lasach tropikalnych i o pamięci, a wszystko podzielone na 4 tematy: 1. Problemy współczesnego świata, 2. Sztuka i kultura, 3. Nasza planeta, 4. W kręgu psychologii. Proponowane przez nas filmy, dzięki pięknym zdjęciom i fascynującym historiom dowiodą, że dokument to nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale przede wszystkim skończone dzieło sztuki.

O filmie
Współczesne metropolie cechuje jedno – gigantyczne samochodowe estakady przecinają miasta, domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. 50 procent ludzi mieszka dziś w metropoliach, a do 2050 roku ta skala zwiększy się do 80 procent. Czy rzeczywistość dzisiejszych miejskich aglomeracji w jakikolwiek sposób odpowiada na potrzeby ich mieszkańców?
Duński architekt Jan Gehl i jego zespół zmagają się z epokowym wyzwaniem: chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, zrównoważony ich rozwój oraz udogodnienia, przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Główny slogan Gehla jest bardzo prosty: odzyskać strefę publiczną miasta dla jego mieszkańców. Gehl koncentruje się głównie na relacji między środowiskiem stworzonym przez człowieka i jakością życia w miastach. Jego wizja i projekty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar.

Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, lecz również sposób, w jaki wdrażane są w miastach. Film jest bardzo spójny estetycznie, zachwyca formą, a szczególnie wysmakowanymi zdjęciami. Pod względem stylistyki przypomina dokumentalne science fiction, które dzieje się na naszych oczach.

Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – MFF Amsterdam / IDFA

Twórcy:
Reżyseria: Andreas M. Dalsgaard, zdjęcia: Heikki Färm , Adam Philp, producenci: Signe Byrge Sørensen , produkcja : Final Cut for Real

Wstęp wolny.