„Podróże na krańce świata” – II spotkanie – „Wyspa Thassos. Szmaragdowa kraina w słonecznej Grecji”

432
Czas trwania wydarzenia: od: 10.02.2017 r., godz. 18.00 do: 10.02.2017 r., godz. 00.00

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
05-420 Józefów

MOK Józefów
ul. Kardynała Wyszyńskiego 1
05-420 Józefów

Autorska prelekcja multimedialna połączona z pokazem filmu SEBASTIANA R. BIELAKA.

Opis prezentowanego miejsca: Thassos położona jest w północnej części basenu Morza Egejskiego, a mając prawie 380 km2 powierzchni plasuje się jako jedna z największych wysp tego regionu. Jest mało znana wśród turystów odwiedzających Grecję, którzy najczęściej wybierają Kretę, Rodos czy Zakynthos. Dzięki temu ruch turystyczny na wyspie jest niewielki, a na plażach i w nadmorskich kurortach nie widać dzikich tłumów nawet w środku sezonu. Największym atutem Thassos jest krystalicznie czyste morze oraz piaszczyste, malownicze plaże. Tutaj każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dla osób, które lubią łączyć wypoczynek ze zwiedzaniem czekają duże, szerokie plaże położone w nadmorskich kurortach pełnych zabytków i atrakcji, takich jak Limenas, Limenaria czy Skala Potamias. Z kolei turyści, którzy wolą ciszę i spokój mogą wybrać jedną z kilkunastu małych plaż, położonych najczęściej na uboczu lub ukrytych w niewielkich, skalistych zatoczkach. Na wyspie panuje typowy dla Grecji klimat, na który składa się specyficzny styl życia mieszkańców, portowe tawerny pełne ryb i muzyki, pięknie oświetlone kawiarenki, w których towarzyskie życie zaczyna tętnić dopiero po zmroku, rozległe gaje oliwne oraz wszechobecne kapliczki i stare kościoły.

Opis prelekcji: Prelekcja trwa 90 minut i składa się z pokazu slajdów (ponad 500 fotografii) zatytułowanego „Wyspa Thassos. Szmaragdowa kraina w słonecznej Grecji” oraz filmu pt. „Wyspa Thassos. Wspinaczka na Ipsarion”. Film (w jakości Full HD) jest relacją autora z kilkugodzinnej wspinaczki na najwyższy szczyt na wyspie, natomiast prezentacja szczegółowo opisuje przyrodę Thassos (florę i faunę), tutejsze krajobrazy oraz malownicze, piaszczyste plaże, nadmorskie miasteczka i porty, górskie wioski przypominające żywe skanseny, tradycyjne potrawy kuchni greckiej, styl życia i kulturę Tasyjczyków, lokalną architekturę, atrakcje turystyczne oraz infrastrukturę ułatwiającą turystom zwiedzanie wyspy. Bazując na własnym doświadczeniu udostępniam szczegółowe informacje potrzebne każdemu turyście do przyjemnego i bezpiecznego zwiedzania Thassos, dzielę się ze słuchaczami praktyczną wiedzą, opowiadam ciekawostki, a także wspominam o przygodach, jakie spotkały mnie w trakcie podróży.

Parę słów o autorze:
Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, fotograf, autor książek, filmów, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą podróżom przyrodniczym po świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże bliskie Naturze”.

Wstęp wolny.