Gminne obchody Święta Wojska Polskiego w Wiązownie

389
Czas trwania wydarzenia: od: 15.08.2017 r., godz. 18.00 do: 15.08.2017 r., godz. 00.00

Parafia Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wiązownie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie otwockim diecezji warszawsko-praskiej. Erygowana w 1589. Mieści się przy ulicy Kościelnej. Prowadzą ją księża diecezjalni.

Parafia Świętego Wojciecha
05-462 Wiązowna
tel. (22) 789-03-26

Gmina Wiązowna
Urząd Gminy Wiązowna
ul. Lubelska 59,
05-462 Wiązowna

tel. 22-789 01 20

www.wiazowna.pl

Uroczystość rozpocznie Msza Święta w Kościele pw. Św. Wojciecha w Wiązownie o godz. 18:00. Bezpośrednio po Mszy Świętej wystąpi Chór Mienia River, który pod kierownictwem Anny Waligóry – Tarnowskiej przygotował Koncert patriotyczny. Złożone zostaną także wieńce na pobliskim cmentarzu. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”.

Wystawa autorstwa Justyny Polakowskiej oparta jest na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz wspomnień piłsudczyków. W utworach tych znajdujemy nadzieje związane z wyzwoleniem Polski, ale i dopadające żołnierzy zwątpienie. Poetycka apoteoza Ojczyzny staje obok prozy koszarowego życia zniechęcającego niedostatkami. Motywacja do walki miesza się z żalem za utraconą młodością z jej radosnymi przywilejami. W poezji i prozie legionistów czytamy o bliskości śmierci, z którą żołnierze radzili sobie na różne sposoby – przypominaniem sensu poświęcenia, albo ucieczką w drwinę, żart. Ilustracją utworów poetyckich i wspomnieniowych są archiwalne fotografie scen z życia legionistów.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Paulina Sokół