Nowe talenty z XIX edycji "Fizycznych ścieżek"

Data: 24.04.2024 r., godz. 08.00    142
W piątek 19 kwietnia w kompleksie jądrowym Świerk odbyło się uroczyste seminarium podsumowujące i nagradzające laureatów XIX edycji prestiżowego konkursu "Fizyczne ścieżki". Do rywalizacji stanęło 111 uczestników z całej Polski.

W konkursie wzięło udział 111 prac uczniów ze szkół w całej Polsce.

Konkurs Fizyczne Ścieżki jest co roku organizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Instytut Fizyki PAN dla uczniów klas 7–8 szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Nazwa rywalizacji nawiązuje do trzech ścieżek, którymi podąża współczesna fizyka – rozważań teoretycznych, eksploracji doświadczalnej oraz konstrukcji technicznej. W takich też konkurencjach uczestnicy mogą zgłaszać prace w postaci eseju, pracy naukowej lub pokazu zjawiska fizycznego. Do finału awansowało w tym roku po pięć najlepszych prac z każdej z dziedzin, a ich autorzy mieli okazję zaprezentować je przed jurorami, czyli znamienitymi polskimi fizykami, nauczycielami przedmiotów przyrodniczych i popularyzatorami nauki. Otwarte seminarium jest niezwykłym przeżyciem dla uczniów, ale także inspirującym doświadczeniem dla naukowców.

Laureaci konkursu zostali nagrodzeni stypendium Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz możliwością odbycia staży w wiodących ośrodkach naukowych kraju (Narodowym Centrum Badań Jądrowych i Instytucie Fizyki PAN). Dodatkowo, otrzymali znaczne ułatwienia w procesie ubiegania się o studia na kierunkach fizycznych na renomowanych uczelniach, takich jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Świętokrzyska oraz Politechnika Warszawska. W uznaniu ich wysiłku, wszyscy uczestnicy prezentacji z dnia 19 kwietnia, wraz z ich opiekunami naukowymi, otrzymali książki ufundowane m.in przez Powiat Otwocki. Dodatkowo, zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi, które zostały zakupione dzięki wsparciu z projektu realizowanego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II - "Organizacja XIX i XX edycji ogólnopolskiego konkursu fizycznego Fizyczne Ścieżki".

W wydarzeniu udział wzięła Kinga Błaszczyk - Członek Zarządu Powiatu Otwockiego, która była pod wielkim wrażeniem umiejętności i wiedzy wszystkich uczestników.