Uroczystości 81. rocznicy Akcji pod Celestynowem

Data: 22.05.2024 r., godz. 13.00    223
81 lat temu na stacji kolejowej w Celestynowie odbyły się emocjonujące, historyczne wydarzenia. W nocy z 19 na 20 maja 1943 roku miała miejsce, zakończona sukcesem, akcja uwolnienia więźniów przewożonych transportem kolejowym z Lublina do Auschwitz.

W związku z rocznicą w środę 22 maja, na zaproszenie Wójta Gminy Celestynów - Witolda Kwiatkowskiego udział w uroczystości z ramienia powiatu wzięli: Tomasz Wyglądała - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Otwockiego oraz Mateusz Traczyk - Radny Rady Powiatu Otwockiego.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz odczytaniu raportu przez Hufiec ZHP Celestynów delegacje samorządów, przedstawiciele oświaty i służb złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ten bohaterski czyn. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na mszę świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Celestynowie, a potem do Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionu "Zośka" w Celestynowie na dalsze obchody rocznicy.

Cześć bohaterom walk o wolność Ojczyzny!