Proces szczepień z punktu widzenia pacjenta

Data: 13.01.2021 r., godz. 15.20    1602
Za kilka dni rozpocznie się proces rejestracji w ramach powszechnych szczepień przeciwko COVID-19. Przedstawiamy kompendium wiedzy dot. procesu szczepień.
Obowiązkowe e-skierowanie
Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Skierowanie będzie generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.).


Jak umówić się na szczepienie?
Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji. W celu umówienia wizyty, możesz:
• skorzystać ze specjalnej infolinii,
• umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl),
• umówić się za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie,
• umówić się bezpośrednio w punkcie szczepień.

Aby umówić się na wizytę konieczne będzie podanie swoich danych osobowych, nie musisz pamiętać numeru e-skierowania. Po dokonaniu rezerwacji wizyty, otrzymasz SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Dzień przed wizytą otrzymasz ponownego SMS, celem przypomnienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty (przed drugą dawką szczepionki również otrzymasz powiadamianie SMS). 

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do systemu e-Kart Szczepień. Pacjent otrzyma również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień.


Co w przypadku, gdy nie będę mógł się zaszczepić w umówionym terminie?
Lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL, dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Od kiedy mogę się zaszczepić?
Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia 2020 roku. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień obowiązują etapy, które wskazują na pierwszeństwo pacjentów danych grup: 

Etap 0 – trwa obecnie: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Etap 1: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.
Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
Etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Ważne terminy
Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat.
Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.
25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

Ważne informacje
Szczepionki podawane są domięśniowo, a schemat szczepienia obejmuje podanie 2 dawek w odstępie 3–4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki. Pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania drugiej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek. Pamiętaj szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Decyzja o zaszczepieniu należy do Ciebie!

Zachęcamy do śledzenia witryny https://www.gov.pl/web/szczepimysie, gdzie na bieżąco publikowane są informacje związane ze szczepieniami.