81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Data: 13.04.2021 r., godz. 11.30    201
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Blisko 22 tys. naszych rodaków zostało ludobójczo zgładzonych przez NKWD wiosną 1940 roku w Katyniu.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm w 2007 r. dla uczczenia wszystkich wymordowanych przez NKWD. Święto państwowe przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich jeńców, 13 kwietnia 1943 r.

81 lat temu, prawie 22 tysiące polskich jeńców zostało wywiezionych i rozstrzelanych w Katyniu na rozkaz Józefa Stalina. Polscy patrioci – oficerowie, policjanci, lekarze, naukowcy, prawnicy, duchowni i inni zginęli od strzału w tył głowy. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Zbrodnia katyńska nie skończyła się z chwilą zamordowania ostatniego jeńca, trwała nadal w postaci nieustannie powtarzanego kłamstwa. Przez blisko 50 lat ukrywano prawdę o Katyniu. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnionej zbrodni. W 2000 roku, w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.

Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy.

Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu Otwockiego Grażyną Kilbach, we wtorek 13 kwietnia br. uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przedstawiciele władz powiatu złożyli wieniec pod pomnikiem „Katyń 1940”, który znajduje się na terenie parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku. Autorem pomnika jest otwocki rzeźbiarz Ryszard J. Kozłowski.