Obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia. Są dwa wyjątki

Data: 14.04.2021 r., godz. 11.30    204
Żłobki i przedszkola wrócą do stacjonarnego funkcjonowania od 19 kwietnia. Zostaną otwarte też obiekty sportowe na świeżym powietrzu. Pozostałe dotychczasowe restrykcje będą obowiązywały jeszcze przez kolejny tydzień.
Minister zdrowia Adam Niedzielski, podczas konferencji prasowej, w dniu 14 kwietnia poinformował o zmianach w obostrzeniach. Dotychczas obowiązujące zasady bezpieczeństwa zostały wydłużone do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.

19 kwietnia zostaną otwarte żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Od tego dnia, możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Dotychczasowe obostrzenia, które zostały przedłużone do 25 kwietnia 2021 r.:
  • Handel – ograniczenia: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
  • Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.
  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
  • Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.