Dla Turysty

Liczba odwiedzających: 33003
  • Przewodnik mobilny Powiat Otwocki (do pobrania poniżej)


  • Atrakcje turystyczne
Otwock


Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego
Muzeum ma w swoich zbiorach kilka tysięcy eksponatów. Najstarsze z nich sięgają paleolitu, a najmłodsze chwili niemal obecnej.
Kontakt:
ul. Narutowicza 2, 05-400 Otwock
tel.22 788-15-45
www.muzeum.ock.com.pl
muzeumotwock@gmail.com
fot. M. Grzegrzółka




Otwocka Plaża Miejska
Dla amatorów spędzania wolnego czasu na łonie natury odpowiednim miejscem do odpoczynku i rekreacji jest Otwocka Plaża Miejska, położona w pobliżu dawnego mostu kolejki wąskotorowej, przy ul. Turystycznej w Otwocku. Na wypoczywających czekają leżaki, koce, parasole, ławki oraz sprzęt sportowy.
Kontakt:
ul. Turystyczna, Otwock
strona www
fot. M. Grzegrzółka




Karczew

Centrum Historyczne Ziemi Karczewskiej – Muzeum „Stara Plebania”
W muzeum znajduje się pięć sal wystawienniczych. Cztery sale mają wiodący temat, który obrazuje fragment dziejów Karczewa. Piąta sala, to sala wystaw czasowych.
Kontakt:
ul. Księdza Żaboklickiego 12, Karczew
tel. 602 243 998
strona www
fot. P. Ajdacki




Kościół pw. św. Wita w Karczewie
Kościół pod wezwaniem św. Wita wzniesiony został w 1732 roku. Kościół utrzymany w stylu baroku piemonckiego ufundowany przez marszałka Franciszka Bielińskiego i zbudowany prawdopodobnie przez Jakuba Fontanę. Wpisany do rejestru zabytków pod pozycją 1043/104 w dniu 20 stycznia 1958 roku.
Kontakt:
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Świętego Wita Męczennika w Karczewie
ul. Ks. W. Żaboklickiego 12
05-480 Karczew
www.parafiakarczew.pl
fot. P. Ajdacki




Kirkut w Anielinie
W Mazowieckim Parku Krajobrazowym im. Czesława Łaszka, znajduje się cmentarz żydowski w Anielinie zwany otwockim, założony ok. 1900 roku. Powierzchnia cmentarza zajmuje 1,7 ha i znajduje się na niej około 1200 macew.
strona www
fot. A. Makusz







Muzeum Wnętrz - Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim
Pałac w Otwocku Wielkim jest jedną z niewielu tak dobrze zachowanych na Mazowszu późnobarokowych siedzib magnackich. Był dawną letnią siedzibą rodu Bielińskich.
Kontakt:
ul. Zamkowa 49, Otwock Wielki
Tel. 769-43-06; 0-661-606-361
www.otwock.mnw.art.pl
otwock@mnw.art.pl
fot. P. Ajdacki



Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Baza Torfy”
Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Baza Torfy” w Karczewie znajduje się nieopodal rezerwatu przyrody „Na Torfach” na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Czesława Łaszka i mieści się w budynku ponad 100 letniej leśniczówki.
Kontakt:
Współrzędne: 52°4'32"N 21°17'6"E
tel. 22 779 26 94
www.parkiotwock.pl
bazatorfy@parkiotwock.pl
fot. P. Ajdacki



Przeprawa promowa Karczew-Gassy, Gassy-Karczew
Przewóz osób i samochodów przez Wisłę pomiędzy gminą Konstancin-Jeziorna a gminą Karczew. Przeprawa promowa jest czynna od kwietnia do listopada, w zależności od stanu Wisły.
Kontakt:
www.prom-gassy-karczew.pl
j.jopowicz@prom-gassy-karczew.pl
d.jopowicz@prom-gassy-karczew.pl
fot. K. Szostak




"Skansen Forteczny Przedmoście Warszawa" na Dąbrowieckiej Górze
Obiekty wchodzą w skład najdalej na południe wybudowanych fortyfikacji stałych (żelbetowych) pozycji 'Bruckenkopf Warschau' (Przedmoście Warszawa) z lat 1940-1941. Punkt oporu składa się z dwóch żelbetowych schronów: obserwacji artylerii Regelbau 120a i
schronu bojowego broni maszynowej do ognia bocznego Regelbau 514.
Kontakt:
Schrony znajdują się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w Gminie Karczew
Tel. 536 514 209
strona www
warszawa@profort.org.pl
fot. K. Grzegrzółka-Gil



Wypożyczalnia rowerów w Karczewie
Wypożyczalnia rowerów mieści się przy hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Karczewie przy ul. Bohaterów Westerplatte 55.
Kontakt:
ul. Bohaterów Westerplatte 55, Karczew
tel. 22 780 62 80
strona www
sekretariat.mosir@karczew.pl



Jezioro Moczydło w Karczewie
Jezioro położone jest za boiskiem LKS Mazur Karczew. Dla gości przygotowano piaszczystą plażę. Przy plaży funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, czynna w sezonie letnim w weekendy od godz. 11.00 do godz. 19.00. Wstęp na plażę jest bezpłatny.






Józefów

Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie
Muzeum poświęcone jest w szczególności Wojsku Polskiemu i 2 Korpusowi Polskiemu oraz jego drodze na Monte Cassino w 1944 roku. Muzeum gromadzi także zbiory historyczne ważne dla propagowania i nauki historii wśród młodzieży oraz związane z historią Józefowa i regionu.
ul. Kasztanowa 6, Józefów
tel.22 789-56-73
www.2korpus.pl
muzeum@2korpus.pl




Muzeum im. E.M.Andriollego w Józefowie
Muzeum gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość Elwiro Michała Andriollego, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z południowo-wschodnim Mazowszem.
Kontakt:
ul. Słoneczna 20, Józefów
tel. 605 035 774
www.muzeum.andriolli.pl




Wiązowna

Izba Regionalna w Gliniance
to drewniany budynek dawnego Sądu Obwodowego z XIX w. Posiada bogaty zbiór narzędzi pracy i przedmiotów codziennego użytku, jakimi posługiwali się nasi przodkowie. W Izbie są również gromadzone ludowe stroje wywodzące się z kultury kołbielskiej, np. zapaski i fartuchy na ramiona, pasiaste wełniane spódnice (zwane sorcami), białe koszule, jednobarwne gorsety, czarne trzewiki i ozdoby w postaci czerwonych korali i kwiaciastych chust.
Kontakt:
ul. Napoleońska 36, Glinianka
www.izbawgliniance.wix.com/izbawgliniance
fot. M. Grzegrzółka





Kąpielisko w Kącku
Na terenie gminy Wiązowna, w miejscowości Kąck znajduje się jedyne w powiecie otwockim kąpielisko. Piękno natury, wspaniała, czysta woda i piasek przyciągają turystów. Na terenie kąpieliska zlokalizowany jest staw kąpieliskowy, staw zarybiony, brodzik dla dzieci, staw do pływania na kajakach i rowerkach wodnych. Do dyspozycji gości jest bar oferujący kilka rodzajów jedzenia z grilla i innych ciepłych dań oraz zimne i ciepłe napoje.. Wstęp na teren kąpieliska jest płatny.
Kontakt:
Kąck, Gmina Wiązowna
tel. +48 600 853 595
www.kapielisko.com.pl
a.karwowska105@wp.pl
fot. Gmina Wiązowna





Pałac Lubomirskich w Wiązownie
Dwór wraz z wytyczonym parkiem angielskim, ufundowany przez Marię z Lubomirskich Radziwiłłową, pełnił rolę letniego podstołecznego salonu.
Przypuszcza się, że autorem powstałego około roku 1778 zespołu pałacowo-ogrodowego był słynny architekt Szymon Bogumił Zug. Pałac często zmieniał właścicieli - od wielkich rodów Lubomirskich, Branickich, Potockich, Radziwiłłów i wielu innych, znanych z historii postaci. W pałacu stacjonował książę Józef Poniatowski, gdzie 6 maja 1809 roku ogłosił odezwę Do Polaków w zaborze austriackim. W XIX wieku pałac przeszedł w ręce rodzin Szlenkierów i Neumanów.
W 1939 roku pracowała tu grupa operacyjna generała Władysława Andersa. Obecnie zespół pałacowo-parkowy jest wartościowym obiektem o ciekawej szacie roślinnej oraz interesującym układzie kompozycyjnym. Sam pałac z biegiem czasu przeistoczył się z barokowego cuda w eklektyczną mieszaninę stylów.
Obecnie nie jest dostępny dla zwiedzających.
www.wiazowna.info.pl
fot. P. Ajdacki
tekst: Gmina Wiązowna

Kościół p.w. św. Wojciecha w Wiązownie
Kościół p.w. św. Wojciecha. Świątynię zbudowano w stylu klasycystycznym orientowanym. Nowa świątynia, wybudowana w latach 1794 - 1797 dzięki hojności księżnej Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej, zaprojektowana została przez Szymona Bogumiła Zuga. Jest to budowla jednonawowa o wymiarach 26,5m długości i 11,5m szerokości. Uwagę zwraca sześć okien łukowych w nawie, trzy okna okrągłe w prezbiterium, dwa okna okrągłe na wysokości chóru i jedno okno łukowe nad drzwiami wejściowymi. Piękną fasadę kościoła w Wiązownie tworzą jońskie kolumny, pilastry i fronton z szerokim portykiem kolumnowym zwieńczonym trójkątnym szczytem. Środek tympanonu zdobi „Oko Opatrzności”. Przed kościołem stoi zabytkowa drewniana dzwonnica – przykład dawnego ciesielstwa polskiego.
W ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy: Matki Boskiej Częstochowskiej i zasłaniający go obraz Pana Jezusa na krzyżu. W niszach obok obrazu umieszczono figury św. Stanisława Kostki i św. Antoniego Paderewskiego. W bocznym ołtarzu po prawej stronie widzimy obraz Matki Boskiej Różańcowej i zasłaniający go obraz św. Maksymiliana Kolbego. Nad nimi w owalu obraz św. Anny. W bocznym ołtarzu po lewej stronie obraz św. Wojciecha, a nad nim w owalu obraz św. Joachima. Kościół wyposażono w organy 11-głosowe, stożkowo-pneumatyczne z 1904 roku.
Kontakt:
ul. Kościelna 65, 05-462 Wiązowna Kościelna
www.parafiawiazowna.pl
fot. R. Szczęsny

Kościół p.w. św. Wawrzyńca w Gliniance
Parafię p.w. św. Wawrzyńca w Gliniance erygowano w 1556 roku. Obecny kościół został zbudowany w 1763 r. na miejscu kościoła z XVI wieku. Kościół św. Wawrzyńca w Gliniance „gra rolę” kościoła parafialnego ks. Mateusza w serialu „Ojciec Mateusz”.
Wzniesiona w drugiej połowie XVIII w. świątynia to drewniana jednonawowa budowla na planie prostokąta, z wyodrębnionym zewnątrz prezbiterium, zamkniętym trójbocznie. Ma kryty gontem dach, a na nim smukłą wieżę sygnaturkę. Wnętrze podzielone jest dwoma rzędami słupów po dwie sztuki, tworzącymi dwie bardzo wąskie pseudo-nawy boczne. Wystrój wnętrza ma charakter barokowo – ludowy z XIX w. W bocznym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Glinieckiej. Chór muzyczny wysunięty ku wnętrzu wsparty jest na dwóch słupach z prospektem organowym i prostej linii parapetu z tralkami. Belka tęczowa z późnogotyckim krucyfiksem z 2 połowy XVI w. Prezbiterium nakryte jest stropem płaskim w nawie i pozornym sklepieniem kolebkowym.
Dopełnienie bryły kościoła stanowi zabytkowa dzwonnica i oryginalna kamienna droga krzyżowa.
Kontakt:
ul. Wawrzyniecka 149, 05-408 Glinianka
www.parafiaglinianka.pl
fot. R. Szczęsny


Osieck

Kościół p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Osiecku
Pierwszy kościół, którego istnienie potwierdzają źródła historyczne powstał w II połowie XIII wieku. Jego fundatorem był Konrad I - książę mazowiecki, była to budowla drewniana i przetrwała niespełna sto lat, gdyż spłonęła doszczętnie w I połowie XIV wieku. Kolejną świątynię, również drewnianą zbudowano w 1353 roku z inicjatywy księcia mazowieckiego Ziemowita III. Istniała ona do 1656 roku, kiedy to podczas "potopu" spalili ją Szwedzi. Na jej miejscu zbudowano tymczasową kaplicę która służyła jako miejsce kultu przez 18 lat. Trzeci osiecki kościół, również drewniany zbudowano z fundacji marszałka koronnego Franciszka Bielińskiego w 1675 roku. Przetrwał on do 1778 roku. Kolejny kościół był murowany.Niestety był on za mały w stosunku do powiększającej się liczby wiernych, dlatego też postanowiono wybudować większą świątynię. Została ona wybudowana w latach 1902-04 wg projektu Stefana Szyllera, a konsekrowany przez sufragana podlaskiego bpa Franciszka Jaczewskiego w 1908 roku. Najstarszym zabytkiem świątyni jest kropielnica z czarnego marmuru chęcińskiego, pełniąca dawniej funkcje chrzcielnicy.
Kontakt:
ul. Kościelna 4, 08-445 Osieck
fot. P. Ajdacki









Plebania Obok kościoła stoi drewniana, parterowa plebania z 1897 roku, bardzo bogato zdobiona. Kościół i plebania wybudowane zostały z inicjatywy proboszcza osieckiego ks. Aleksandra Olszewskiego. Plebania stoi na miejscu dawnego kościoła; jedna z jej ścian to właśnie ściana, będąca częścią starej świątyni.
fot. P. Ajdacki







Kościół mariawicki w Pogorzeli
został wybudowany w 1910. Początkowo świątynia należała do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, natomiast po 1935 społeczność mariawicka w większości opowiedziała się za reformami abp. Jana Marii Michała Kowalskiego i budynek przeszedł do wiernych Kościoła Katolickiego Mariawitów. Po II wojnie światowej liczba wyznawców zaczęła drastycznie spadać, dlatego w latach 70. XX w. Kościół Katolicki Mariawitów podjął decyzję o przekazaniu majątku Skarbowi Państwa. W 1985 r. kościół został wyremontowany z funduszy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a następnie przekazany, jako mienie komunalne na rzecz gminy Osieck.
Obecnie świątynia w dobrym stanie stoi pusta, teren jest ogrodzony i zamknięty.
fot. P. Ajdacki













Celestynów

Centrum Edukacji Leśnej
Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie to skarbnica wiedzy przyrodniczej. Powstało w ramach funkcjonowania Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie”. Na terenie Centrum Edukacji Leśnej znajduje się także pomnik, upamiętniający "Golgotę leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939-1948". Niedaleko Centrum Edukacji Leśnej znajduje się niewielkie torfowisko, z drewnianą kładką, która umożliwia przejście przez bagno.
Kontakt:
ul. Wojska Polskiego 46, Celestynów
tel. 22 789 87 00
www.celestynow.warszawa.lasy.gov.pl
fot. M. Grzegrzółka





Sobienie-Jeziory

Pole golfowe Sobienie Królewskie Golf & Country Club
W Sobieniach Królewskich gracze odnajdą duże rustykalne bunkry oraz imponujące formacje terenu zainspirowane tradycyjnymi polami golfowymi. Dzięki pofałdowanej rzeźbie terenu gra będzie niezwykle ciekawa. Na polu golfowym w Sobieniach Królewskich nie znajdą Państwo linii prostych. Sosny, brzozy oraz wrzos upiększające krajobraz nadadzą mu dojrzały wygląd i urozmaicą jego kolorystykę.
Kontakt:
Sobienie Szlacheckie 6, 08-443 Sobienie-Jeziory
www.sobieniekrolewskie.pl
fot. Powiat Otwocki
tekst: www.sobieniekrolewskie.pl




Cmentarz żydowski
nagrobki w większości wykonane są z piaskowca, w formie tradycyjnych macew. W lesie można też odnaleźć pojedyncze granitowe kamienie z hebrajskimi inskrypcjami. Cmentarz położony jest około trzysta metrów za nekropolią katolicką. Od strony rynku można dojść do niego ul. Garwolińską i za posesją nr 22 skręcić w prawo. Polna droga wiedzie do lasu, macewy złożone są po prawej stronie, około pięćdziesięciu metrów od drogi.
strona www
tekst: www.kirkuty.xip.pl




Kołbiel
Pałac Zamoyskich
Pałac wybudowano w stylu neorenesansowym w latach 1866-1878 na miejscu dawnego dworu lub częściowo na jego fundamentach. Autorem projektu był prawdopodobnie Leandro Marconi (1834-1919), inicjatorem budowy Józef hr. Zamoyski (1833-1878). Po śmierci właściciela pałac stał się własnością szwajcarskiego banku, podczas wojny mieściła się w nim niemiecka żandarmeria, zaś po wojnie siedziba gminnej rady narodowej, szkoła zawodowa i wreszcie internat zespołu szkół zawodowych. Obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.
fot. Paweł Ajdacki







Kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Radachówce
została ufundowana przez Halinę i Karola Szlenkierów właścicieli dworu w Radachówce w 1936 roku. Kaplica wzniesiona na wzgórzu, zbudowana w stylu staromazowieckim. Kaplicę projektował inżynier Lipieński pod kierunkiem Karola Szlankiera.
fot. Paweł Ajdacki







Kościół p. w. Św. Trójcy
został wybudowany w latach 1897-1901. Jest budowlą murowaną w stylu neogotycki. Zaprojektował go Józef Pius Dziekoński. Wyposażenie kościoła jest częściowo barokowe. Warto zwrócić uwagę na rokokową chrzcielnicę z XVIII w. oraz późnorenesansowy ołtarz główny z XVII-wiecznymi obrazami: "Św. Trójca", "Koronacja Najświętszej Marii Panny" oraz "Ukrzyżowanie Chrystusa".
Kontakt:
ul. Tadeusza Kościuszki 25, 05-340 Kołbiel
www.parafiakolbiel.pl