Uroczystości 15 sierpnia w powiecie otwockim

Data: 16.08.2023 r., godz. 09.00    941
15 sierpnia to wyjątkowa data w polskim kalendarzu. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, a także rocznicę Bitwy Warszawskiej. W tym roku przypadła jej 103. rocznica. W wielu miejscowościach naszego powiatu mieszkańcy wraz z samorządowcami i licznymi gośćmi przygotowywali piękne patriotyczne wydarzenia.

A było co świętować – Bitwa Warszawska była jedną z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Powstrzymując ofensywę Armii Czerwonej Polacy zapobiegli rozprzestrzenianiu się rewolucji komunistycznej na Zachód.

W Otwocku uroczystości zaczęły się przy pomniku "Biało-Czerwonej Iskry". 11 listopada 1998 r. w otwockim Soplicowie doszło do katastrofy tego samolotu, na pokładzie którego zginęło dwóch doświadczonych pilotów - mjr Tomasz Pajórek oraz mjr Mariusz Oliwa.   Dziś „ISKRA” przypomina o ofierze i służbie, którą polscy żołnierze podejmują każdego dnia – z narażeniem zdrowia i życia.
Następnie uroczystości przeniosły się do Parku Miejskiego, gdzie po mszy świętej związanej z obchodzonym tego dnia w kalendarzu liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się oficjalna część obchodów. Powiat Otwocki reprezentowała Grażyna Kilbach - Przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego, Wicestarosta Paweł Zawada i Członek Zarządu Powiatu Otwockiego Grzegorz Michalczyk. Obecni byli także radni: Piotr Kudlicki i Jarosław Kopaczewski. Nasza delegacja wieniec złożyła pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości z okazji 15 sierpnia odbyły się również w Karczewie. Tam rozpoczęły się od mszy świętej w Parafii św. Wita w Karczewie. Następnie uczestnicy udali się pod obelisk upamiętniający karczewskich Ochotników. W imieniu powiatu otwockiego wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyła Grażyna Olszewska- Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego.

W Wiązownie Powiat Otwocki reprezentowała Grażyna Kilbach - Przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego. Pamiętając o rocznicy 15 sierpnia kwiaty złożyła przed kwaterą wojenną na wiązowskim cmentarzu.