W hołdzie leśnikom

Data: 19.09.2023 r., godz. 16.00    437
W hołdzie leśnikom i ich rodzinom pomordowanym na wschodzie, we wtorek 19 września na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie odbyła się patriotyczna uroczystość, ku czci bestialsko pomordowanych leśników.

We wtorek, 19 września kombatanci II Wojny Światowej, służby mundurowe, samorządowcy, reprezentanci lokalnej społeczności, leśnicy, przedstawiciele szkół wspólnie uczcili pamięć leśników, którzy walcząc w obronie Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę - cenę życia. Uroczystości odbyły się na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, gdzie w 2010 roku powstał pomnik „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1948". Monument ten składa się z drewnianego krzyża oraz głazu z wizerunkiem Matki Boskiej, pod którym złożono urnę z ziemią cmentarzy Katynia, Ostaszkowa, Kozielska, Starobielska i Syberii.

Uroczystość rozpoczęła Msza święta w intencji tysięcy pomordowanych na Wschodzie, a tuż po niej poszczególne delegacje złożyły kwiaty w miejscu pamięci.  Następnie odczytany został apel poległych i wykonana trzykrotnie salwa honorowa. Po części oficjalnej z okolicznościowym programem artystycznym wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr II im. Ireny Sendlerowej z Otwocka.

W wydarzeniu z ramienia powiatu udział wzięli: Wicestarosta Paweł Zawada i Członek Zarządu Powiatu Otwockiego Grzegorz Michalczyk.