Apel Pamięci bohaterów Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

Data: 16.10.2023 r., godz. 11.00    413
W powiecie otwockim istnieje piękna tradycja pielęgnowania pamięci działań jednego z filarów Polskiego Państwa Podziemnego - Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Nauczyciele, jako jedna z grup zawodowych, w czasie okupacji II Wojny Światowej, dbali o ducha narodu nie porzucając swojego powołania.

By symbolicznie oddać im cześć i chwałę, w poniedziałek 16 października, władze powiatu oraz zaproszeni goście spotkali się w Szkole Podstawowej nr 1 w Otwocku. W uroczystości na zaproszenie Prezesa Oddziału Powiatowego ZNP Przemysława Gręzaka udział wzięli: Starosta Otwocki - Krzysztof Szczegielniak, Członek Zarządu Powiatu Otwockiego - Grzegorz Michalczyk, Wiceprezydent Miasta Otwock - Paweł Walo, Dyrektor Oświaty Powiatowej - Hanna Majewska-Smółka oraz delegacje z otwockich szkół podstawowych i średnich.

Po powitaniach i okolicznościowych przemówieniach zebrani udali się pod tablicę ku czci Nauczycieli Tajnego Nauczania, która znajduje się przy szkole.

Wierzymy, że pamięć o ich bohaterskich działaniach nigdy nie zginie. To właśnie oni - nauczyciele - w cieniu walki zbrojnej dbali o nauczanie dzieci i młodzieży, nie patrząc na trud i niebezpieczeństwo. Swoim oddaniem wypełniali obowiązek patriotyczny, przeciwstawiając się tym samym zagładzie kultury polskiej.